Dzisiaj jest: 19.10.2019, imieniny: Michaliny, Michała, Piotra

Pierwsze e-dowody już od marca

Dodano: 9 miesięcy temu Autor:

Z dniem 4 marca posiadacze dowodów osobistych będą mogli złożyć pierwsze wnioski o wydanie dokumentu w postaci elektronicznej.

Pierwsze e-dowody już od marca
E-dowody to projekt powstały we współpracy Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Ministerstwa Cyfryzacji.

Zgodnie z założeniami od tego momentu nowe dokumenty osobiste będą wydawane wyłącznie w postaci elektronicznej, a do 2029 roku wymienione zostaną dowody wszystkich obywateli. Niemniej jednak od początku marca wniosek o wydanie e-dowodu mogą priorytetowo złożyć posiadacze dokumentu, który stracił termin ważności, został skradziony lub zagubiony.


Z wyglądu e-dowód w niczym nie będzie odbiegać od tradycyjnej postaci dowodu osobistego. Różnica polega na tym, że pokryty jest warstwą elektroniczną, na którą składa się chip z zakodowanymi danymi identyfikacyjnymi oraz zdjęciem biometrycznym. Dzięki elektronicznej postaci posiadacz będzie mógł łatwiej skontaktować się ze służbą zdrowia, administracją oraz innymi podmiotami komercyjnymi. Dodatkowo z dokumentu będzie można korzystać w trakcie odpraw na lotniskach podczas przekraczania bramek elektronicznych na terenie Unii Europejskiej.

Ministerstwa zapewniają, że korzystanie z e-dowodów jest w pełni bezpieczne, a proces wymiany bezpłatny.

Tym samym Polską dołącza do grona państw, w których funkcjonują już dowody elektroniczne, czyli m.in.: Austrii, Chorwacji, Belgii, Hiszpanii i Francji.

FOTO: Wikipedia

 
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.
VII Jesienny Jazz - koncert w PSM - GALERIA