E-dowody to projekt powstały we współpracy Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Ministerstwa Cyfryzacji.
Zgodnie z założeniami od tego momentu nowe dokumenty osobiste będą wydawane wyłącznie w postaci elektronicznej, a do 2029 roku wymienione zostaną dowody wszystkich obywateli. Niemniej jednak od początku marca wniosek o wydanie e-dowodu mogą priorytetowo złożyć posiadacze dokumentu, który stracił termin ważności, został skradziony lub zagubiony.
Z wyglądu e-dowód w niczym nie będzie odbiegać od tradycyjnej postaci dowodu osobistego. Różnica polega na tym, że pokryty jest warstwą elektroniczną, na którą składa się chip z zakodowanymi danymi identyfikacyjnymi oraz zdjęciem biometrycznym. Dzięki elektronicznej postaci posiadacz będzie mógł łatwiej skontaktować się ze służbą zdrowia, administracją oraz innymi podmiotami komercyjnymi. Dodatkowo z dokumentu będzie można korzystać w trakcie odpraw na lotniskach podczas przekraczania bramek elektronicznych na terenie Unii Europejskiej.
Ministerstwa zapewniają, że korzystanie z e-dowodów jest w pełni bezpieczne, a proces wymiany bezpłatny.
Tym samym Polską dołącza do grona państw, w których funkcjonują już dowody elektroniczne, czyli m.in.: Austrii, Chorwacji, Belgii, Hiszpanii i Francji.
FOTO: Wikipedia
-
WIELKA WODA, KTÓRA ZATRZYMAŁA CZAS15.10.2024
- Rodzice ruszyli po pieniądze na wyprawkę. Można już składać wnioski o 300+
- ?Poniosłem porażkę, ale jestem optymistą? - tak wyniki wyborów podsumowuje poseł Michał Jach
- Kto wygra wybory? - ocenia dr hab. Łukasz Tomczak, profesor Uniwersytetu Szczecińskiego