Dzisiaj jest: 19.6.2019, imieniny: Gerwazego, Protazego, Sylwii

Co się zmieni w 2019 roku?

Dodano: 5 miesięcy temu Autor:
Redakcja poleca!

Nowy rok przyniósł ze sobą wiele zmian w przepisach dotyczących płacy minimalnej, emerytury czy prowadzenia firm.

Co się zmieni w 2019 roku?
Co nas czeka i jaki to będzie miało wpływ na nasze życie?

Od 1 stycznia 2019 roku najniższe wynagrodzenie za pracę wzrosło z 2100 zł brutto do 2250 zł brutto. Wzrosła również minimalna stawka godzinowa dla osób zatrudnionych na umowę zlecenie i wynosi teraz 14,70 zł za godzinę. Z danych GUS wynika, że liczba pracowników otrzymujących wynagrodzenie w wysokości płacy minimalnej to około 1,5 miliona osób i właśnie one od stycznia będą zarabiały więcej.

Na podwyżki wynagrodzeń będą mogli liczyć także pracownicy budżetowi. Nauczyciele od 1 kwietnia otrzymają wynagrodzenie wyższe o 123-168 zł. Będzie to podwyżka na poziomie 5,35 procent. 309 zł podwyżki dostaną policjanci, strażacy, strażnicy graniczni i funkcjonariusze Służby Ochrony Państwa. Od 1 stycznia o 500 zł wzrasta średnie wynagrodzenie żołnierzy zawodowych, a o 300 zł- pracowników cywilnych wojska.

Ze zmianą stawek ZUS będą musieli liczyć się przedsiębiorcy. Ci, których przychód ze sprzedaży w 2018 roku nie przekroczył kwoty 63 000 zł mogą wybrać opłacanie składek ZUS z działalności gospodarczej proporcjonalnie do kwoty przychodu, tzw. mały ZUS. Termin na zgłoszenie zmiany w ZUS to 7 stycznia 2019 roku. Zniżka nie dotyczy osób korzystający z ulgi na start lub składek obniżonych w pierwszych 24 miesiącach działalności. Pozostałe firmy prawdopodobnie czekać będzie podwyżka, ponieważ prognozowana stawka składek ZUS liczona jest na podstawie przeciętnego wynagrodzenia, a to wzrośnie z 4443 zł w 2018 roku do 4765 zł w 2019 roku. Składki będą więc wyższe o około 66 zł.

Jak co roku w marcu przeprowadzona zostanie waloryzacja rent i emerytur. W tym roku jednak będą inne zasady ustalania wysokości świadczenia. Zazwyczaj o wysokości podwyżki decydują dwa wskaźniki: inflacja w gospodarstwach emeryckich oraz to, że jest nie mniejsza niż 20 procent realnego wzrostu płac w roku poprzedzającym waloryzację. Waloryzacja procentowa powoduje, że najbiedniejsi dostają najmniejszą podwyżkę, a najbogatsi- największą. Dlatego w tym roku wszyscy emeryci i renciści dostaną jednakową podwyżkę o wskaźnik inflacji i 20 proc. wzrostu płac, czyli o 3,26 procenta, co daje około 70 zł brutto. Koszt waloryzacji w 2019 roku miał pierwotnie wynieść 8,86 mld zł, ale po zmianach będzie to 1,5 mld więcej.

Od lipca 2019 roku stopniowo wprowadzane będą Pracownicze Plany Kapitałowe. Do tego dobrowolnego systemu gromadzenia oszczędności każdy pracownik będzie zapisany automatycznie, ale będzie mógł z niego zrezygnować. Składka podstawowa pracodawcy wyniesie 1,5 procent wynagrodzenia brutto, a dobrowolna 2,5 procent. Pracownik będzie płacił składkę podstawową w wysokości 2 procent i dobrowolną- 2 procent. Wpłata z części pracowniczej będzie odejmowana od pensji netto, czyli tego, co otrzymujemy na rękę.

Nowością jest również to, że tym w roku po raz pierwszy roczne zeznanie podatkowe wypełni za pracownika Krajowa Administracja Skarbowa. Od 15 lutego będzie ono dostępne na Portalu Podatkowym. Dzięki temu rozwiązaniu 4 miliony osób, które rozliczają się indywidualnie i nie korzystają z żadnych ulg, nie będą musiały robić nic oprócz zalogowania się w portalu i sprawdzenia rozliczenia. Jeśli nie wprowadzimy do niego żadnych zmian, wizyta w portalu będzie dla skarbówki równoznaczna z akceptacją zeznania przez podatnika.

1 styczna 2019 roku użytkowanie wieczyste zamieniono na własność. W wyniku tego procesu 2,5 miliona gospodarstw domowych stało się właścicielami lub współwłaścicielami gruntu, na którym mieszkają. Przekształcenie nastąpiło automatyczne, więc nie trzeba składać żadnych wniosków. Potwierdzeniem tego faktu będzie zaświadczenie od wójta lub starosty.

W tym roku do obiegu po raz pierwszy trafią e-dowody. Nowoczesne dokumenty zaczną być wydawane od 4 marca i będą bezpłatnym narzędziem do komunikacji elektronicznej z administracją, służbą zdrowia i podmiotami komercyjnymi. Dotychczasowe dowody osobiste zachowają swoją ważność do upływu terminów w nich określonych, ale chętni mogą je wymienić wcześniej.


 
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.
Festyn na ulicy Magicznej - GALERIA