Wraz z początkiem roku do końca października w tej postaci wystawiono 50% wszystkich zwolnień lekarskich.
Zgodnie z ustawą z dnia 1 stycznia 2016 roku lekarze mieli wybór co do formy wystawienia zwolnienia lekarskiego. W pierwotnej wersji zwolnienia w postaci papierowej miały zniknąć wraz z nadejściem 1 lipca. Z uwagi na zgłoszenia ze strony placówek medycznych termin ten został wydłużony o kolejnych pięć miesięcy. I tak też ze zwolnieniami papierowymi lekarze mają się ostatecznie pożegnać z początkiem grudnia.
Ministerstwo Zdrowia przeznaczyło łącznie 50 milionów złotych na dofinansowanie gabinetów lekarskich celem zakupienia odpowiedniego sprzętu oraz oprogramowania i szkolenia dla asystentów medycznych. Wsparciem dla lekarzy ma być bowiem możliwość wystawiania e-zwolnień przez asystentów medycznych, jednak projekt ten nie został jeszcze uchwalony.
Jeżeli okaże się, że po upływie 1 grudnia lekarz z przyczyn technicznych będzie miał problem z wystawieniem zwolnienia w postaci elektronicznej, wówczas w trybie awaryjnym może wystawić je w formie papierowej. Następnie w ciągu 3 dni musi wprowadzić zwolnienia do systemu elektronicznego. Oprócz tego Ministerstwo Zdrowia zapewnia lekarzy o swojej chęci pomocy w początkowym okresie wprowadzenia obowiązku e-zwolnień.
Kolejnym usprawnieniem dla pacjentów ma być wprowadzenie e-recept. Już wkrótce rozpocznie się pilotaż tego programu.
-
WIELKA WODA, KTÓRA ZATRZYMAŁA CZAS15.10.2024
- Rodzice ruszyli po pieniądze na wyprawkę. Można już składać wnioski o 300+
- ?Poniosłem porażkę, ale jestem optymistą? - tak wyniki wyborów podsumowuje poseł Michał Jach
- Kto wygra wybory? - ocenia dr hab. Łukasz Tomczak, profesor Uniwersytetu Szczecińskiego