Dzisiaj jest: 19.6.2019, imieniny: Gerwazego, Protazego, Sylwii

Miasto Stargard ponownie Liderem Ekonomii Społecznej

Dodano: 8 miesięcy temu Autor:

Miasto Stargard zostało jednym z czterech laureatów konkursu Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego "Lider Ekonomii Społecznej 2018".

Miasto Stargard ponownie Liderem Ekonomii Społecznej
Zwycięzców konkursu zaprezentowano w piątek, w restauracji "Włoski Ogród" w Policach, prowadzonej przez Centrum Integracji Społecznej SOS, podczas konferencji "Nowe wyzwania w ekonomii społecznej". Zostali nimi Stowarzyszenie SOS dla Rodziny, Koszalińska Agencja Rozwoju Regionalnego S.A., animatorka Joanna Pałka oraz Miasto Stargard.

Kapituła konkursu uznała, że Miasto Stargard jest samorządem przyjaznym ekonomii społecznej. Zadecydowało o tym to, że z inicjatywy prezydenta Stargardu rozszerzono zakres wsparcia stowarzyszeń, oferowanego przez Stargardzkie Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych. W roku 2018 Centrum zainicjowało powstanie Akademii Rozwoju Umiejętności Projektowych, która prowadzi spotkania z ekspertami na temat pozyskiwania środków zewnętrznych przez III sektor. Miasto działa aktywnie w na rzecz osób starszych i jako czwarte w Polsce zostało włączone do Sieci Miast Przyjaznych Starzeniu WHO.

Tytułem „Lidera Ekonomii Społecznej” mogą posługiwać się osoby i podmioty, które najefektywniej w swojej działalności propagują ideę ekonomii społecznej. Przyznawany jest on w czterech kategoriach: Samorząd przyjazny ekonomii społecznej, Podmiot ekonomii społecznej, Animator ekonomii społecznej (osoba fizyczna) oraz Przyjaciel ekonomii społecznej (podmiot prywatny). Miasto Stargard otrzymało już tytuł Samorządu Przyjaznego Ekonomii Społecznej w 2014 roku.

– Ekonomia społeczna, mimo że nie kryją się za nią wielomilionowe projekty i inwestycje, zmienia nasze najbliższe otoczenie. Sprawia, że w danym miejscu żyje nam się lepiej. Wyciąga rękę do osób znajdujących się w trudnej sytuacji, a jednocześnie pozwala realizować pasje, czasem zdobyć nowy zawód. Chcemy doceniać  animatorów, organizacje pozarządowe, instytucje, samorządy i prywatne firmy, które są otwarte na świat, podejmują wyzwania, są społecznie odpowiedzialne- mówi zachodniopomorski marszałek Olgierd Geblewicz, który wręczył pamiątkowe statuetki zwycięzcom.

Laureatów w konkursie wybrała powołana przez marszałka kapituła na podstawie zgłoszeń przesłanych m.in. przez zwycięzców poprzednich edycji konkursu, jednostki samorządu terytorialnego, organizacje reprezentujące przedsiębiorców oraz inne instytucje otoczenia biznesu, organizacje pozarządowe.

Ekonomia społeczna zyskuje na znaczeniu. Podmioty ES, czyli na przykład spółdzielnie socjalne, zakłady aktywności zawodowej, organizacje pozarządowe, centra integracji społecznej, zajmują się usługami gastronomicznymi, turystycznymi, poligraficznymi, reklamowymi czy rękodziełem. Zatrudnienie w nich znajdują osoby z niepełnosprawnością lub zagrożone wykluczeniem społecznym.

FOTO: Urząd Marszałkowski

 
Źródło: Urząd Miasta Stargard
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.
Festyn na ulicy Magicznej - GALERIA