Nowy dokument będzie potwierdzał tożsamość i obywatelstwo, ale również będzie służył do elektronicznego podpisywania dokumentów.
Nowe dokumenty zachowają swój kształt i wymiary. Będą jednak spełniały więcej funkcji, przede wszystkim przy uwierzytelnianiu posiadacza w e-usługach administracji publicznej oraz do podpisywania dokumentów elektronicznych. Dowód umożliwi również potwierdzenie obecności jego posiadacza w zewnętrznych systemach teleinformatycznych, w szczególności w systemach służby zdrowia. Aby korzystać z tych wszystkich udogodnień, każdy będzie musiał ustalić przy odbiorze dokumentu kod PIN.
Jak poinformował wojewoda zachodniopomorski Tomasz Hinc, urzędy gmin otrzymają z budżetu państwa środki na zakup urządzeń niezbędnych do obsługi nowych dowodów. Chodzi przede wszystkim o specjalne czytniki. Ponadto urzędnicy zostaną odpowiednio przygotowani za pomocą szkoleń e-learningowych, które opracowuje Ministerstwo Cyfryzacji.
Proces wymiany dokumentów na e-dowody potrwa 10 lat. Co ważne, nie będziemy musieli wymieniać dotychczas posiadanych dokumentów - zachowają one ważność do upływu terminów w nich określonych. Dowody osobiste z warstwą elektroniczną funkcjonują już w Austrii, Belgii, Chorwacji, Portugalii, Estonii, Finlandii, Francji, Hiszpanii, Niemczech, Szwecji, a także na Litwie, Węgrzech czy we Włoszech.
Tu jesteś:
- Wiadomości
- Polska
- e? dowody od marca 2019