Dzisiaj jest: 21.2.2019, imieniny: Eleonory, Lenki, Kiejstuta

Ruszają przygotowania do budowy północnej obwodnicy miasta

Dodano: 8 miesięcy temu Autor:

Urząd Miasta w Stargardzie rozpoczął przygotowania do budowy północnej obwodnicy Stargardu.

Ruszają przygotowania do budowy północnej obwodnicy miasta
Nowa droga ma odciążyć centrum miasta od ruchu tranzytowego.

Gmina Miasto Stargard ogłosiła przetarg nieograniczony na opracowanie dokumentacji projektowo-kosztorysowej budowy odcinka obwodnicy północnej Stargardu od ulicy Składowej do ulicy Orzeszkowej. Zainteresowane podmioty mogą składać swoje oferty do 16 lipca.

Prace budowlane dotyczące wykonania północnej obwodnicy miasta o długości 500 m będą obejmowały rozbiórkę istniejącej nawierzchni bitumicznej na odcinku ul. Składowej oraz przebudowę skrzyżowań z drogami powiatowymi, tj. ul. Podmiejską, ul. Podleśną i ul. E. Orzeszkowej. Nowa jezdnia będzie miała szerokość 7 m (2 pasy po 3,5 m), a obok niej powstanie ścieżka rowerowa o szerokości co najmniej 2 m z nawierzchnią z betonu asfaltowego oraz chodnik o szerokości co najmniej 1,5 m o nawierzchni z kostki betonowej o grubości 6 cm. Po obu stronach jezdni będą znajdowały się pasy zieleni z nasadzeniami, ale drzewa mają być tak zlokalizowane, aby na pasie zieleni powstała rezerwa pod równoległe miejsca postojowe.

Nowa droga otrzyma odwodnienie z powierzchniowym rozprowadzeniem wód deszczowych ze względu na brak sieci kanalizacji deszczowej w tym rejonie miasta. Na nowo zostanie zbudowany również obwód oświetlenia ulicznego z oddzielnym układem pomiarowym, który będzie stanowił własność Gminy Miasto Stargard. Z Miejskim Przedsiębiorstwem Komunikacji zostaną uzgodnione także lokalizacje nowych zatok autobusowych.

O tym, że nowa droga odciąży zatłoczone centrum miasta Prezydent Stargardu Rafał Zając mówił już podczas prezentacji koncepcji zagospodarowania placu Wolności i ul. Wyszyńskiego. - Mamy świadomość tego, że inwestycje kolejowe, a w szczególności przebudowa wiaduktu na ul. Składowej otwiera nam szansę na przebudowę układu drogowego w mieście- mówił Rafał Zając. - Chodzi o przeniesienie dużej części ruchu tranzytowego, czyli zdjęcie go z ulicy Wyszyńskiego, Pierwszej Brygady i przeniesienie ruchu pomiędzy Szczecinem, a Goleniowem tj. tranzytu i dojazdu z różnych dzielnic miasta, właśnie na ten wiadukt na Składowej, czyli na fragment ulicy nazywanej dawniej zbiorczą obwodnicą miasta. Obwodnica teraz przebiega po południowym szlaku, ale ten szlak wytyczony w naszym studium zagospodarowania przestrzennego wciąż widnieje jako ulica zbiorcza. Ona między Szczecińską, a Podleśną, a nawet może Orzeszkową, byłaby w stanie dużą część tego ruchu komunikacyjnego przenieść- mówił Prezydent.

Ogłoszenie przetargu na opracowanie dokumentacji projektowo-kosztorysowej północnej obwodnicy miasta to początek drogi związanej z jej powstaniem. Miejmy nadzieję, że od tego momentu do otwarcia nowej drogi dla ruchu nie minie zbyt dużo czasu.


 
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.
Rodzinny Poranek Muzyczny – Glissando na ślizgawce. GALERIA