Choroby układu krążenia to najczęstsza przyczyna zgonów w powiecie stargardzkim, umiera na nie 45,8 procent mieszkańców naszego powiatu. Częstą i bardzo niebezpieczną przypadłością jest nagłe zatrzymanie krążenia. Zaledwie 3 procent osób dotkniętych NZK przeżywa bez użycia defibrylatora. Przeżywalność tych osób można by zwiększyć nawet do 75%, gdyby tylko zastosować szybką i skuteczną resuscytacją krążeniowo-oddechową połączoną z użyciem defibrylatora AED. Podczas czynności ratowniczych ogromną rolę odgrywa czas, ponieważ po 4 minutach u poszkodowanego następują nieodwracalne zmiany w korze mózgowej. Resuscytacja jest pierwszym i bardzo ważnym z działań ratowniczych, jednak przy NZK konieczne jest także użycie defibrylatora. W skali roku w Polsce NZK doznaje ok. 40 tys. osób, w skali Europy to liczba 170 tys. Biorąc pod uwagę liczbę osób, które giną rocznie w wypadkach drogowych – dane za 2017 rok wskazują na poziom 2862 osób, NZK jest poważnym zagrożeniem dla naszego życia.
Na mapie defibrylatorów AED w Polsce przedstawionej w bezpłatnej aplikacji „Staying Alive” zaznaczony był do niedawna jeden defibrylator umieszczony w Zakładzie Karnym przy Alei Żołnierza 42, później kolejne 4, w których dostępne są te urządzenia. Znajdują się one w I Liceum Ogólnokształcącym przy ul. Staszica, w Szkole Podstawowej nr 11 os. Zachód B15 (dawne Gimnazjum nr 4), Ośrodku Sportu i Rekreacji przy ul. Szczecińskiej 35 (budynek Pływalni) oraz Hotelu 104 przy ul. I Brygady. Od 19 kwietnia br., dzięki zaangażowaniu i pracy wolontariuszy Fundacji "Z NAMI BEZPIECZNIEJ" w ramach realizacji Programu pt. Stargard w rytmie Twojego Serca”, na mapie wskazane są kolejne defibrylatory. Aplikacja "Staying Alive" jest bezpłatna, działa zarówno na platformie iPhona, jak i Androida. Wystarczy ją zainstalować i wpisać interesujący nas obszar poszukiwania defibrylatora AED. Użytkownikowi wskazana jest droga i czas dotarcia do urządzenia. W opisie zaznaczone jest m.in.: dostępność, rodzaj elektrod oraz miejsce, gdzie się znajduje. Aplikacja pomoże nam także udzielić pierwszej pomocy udzielając instrukcji i wskazując kolejne kroki postępowania.
- Stargard słynie z tego, że mamy ogromne szczęście mieć tutaj niezliczoną ilość aktywnych ludzi i to właśnie Ci aktywni nasi stargardzianie tworzą to, co jest niezwykłe- mówił Zdzisław Rygiel, Sekretarz Miasta podczas inauguracji sieci defibrylatorów AED "Stargard w rytmie Twojego Serca". - To jest naprawdę duże osiągnięcie, że również i w tym zakresie zaczynamy się wyróżniać w całym kraju. Bo mieć taką zbudowaną sieć, która ma takie znaczenie, jeśli chodzi o bezpieczeństwo i zdrowie ludzkie, to jest naprawdę coś niesamowitego. Okazało się, że dla mieszkańców Stargardu jest niezwykle istotne i ważne to, czy możemy i w jaki sposób możemy wpływać na ratowanie życia ludzkiego- mówił Zdzisław Rygiel jr.
Defibrylatory AED są to urządzenia, które w razie nagłego zatrzymania krążenia, po podłączeniu elektrod do klatki piersiowej poszkodowanego analizują rytm serca i określają czy poszkodowany wymaga defibrylacji. W przypadku zaistnienia takiej konieczności podają impuls elektryczny do serca, by ograniczyć migotanie komór oraz przywrócić normalny rytm jego bicia. Defibrylator niejednokrotnie ratuje ludziom życie i może być obsługiwany przez osoby nieposiadające wykształcenia medycznego. Urządzenia te są na wyposażeniu zespołów ratownictwa medycznego, ale założeniem Programu pt. „Stargard w rytmie Twojego Serca” jest to, by były to urządzenia ogólnodostępne umieszczone w miejscach publicznych i wykorzystywane przez zwykłych mieszkańców w nagłych wypadkach, jeszcze przed przyjazdem pogotowia ratunkowego.
Nowe lokalizacje defibrylatorów AED w Stargardzie:
(sfinansowane w ramach Stargardzkiego Budżetu Obywatelskiego 2018)
- Szkoła Podstawowa nr 1- ul. Sienkiewicza 8
- Szkoła Podstawowa nr 2 z oddziałami integracyjnymi- os. Zachód A15
- Szkoła Podstawowa nr 3- ul. Limanowskiego 7 i 9
- Szkoła Podstawowa nr 4- ul. Wielkopolska 30
- Szkoła Podstawowa nr 7- Plac Majdanek 13
- Szkoła Podstawowa nr 10 - ul. Szkolna 2 (dawne Gimnazjum nr 3)
- Młodzieżowy Dom Kultury- ul. Portowa 3
- Stargardzkie Centrum Kultury- ul. Piłsudskiego 105 (Plac Wolności) przy kasach kina
- Cmentarz Komunalny Giżynek- ul. Spokojna 49
- Urząd Miejski- ul. Czarnieckiego 17
- Państwowa Szkoła Muzyczna- ul. Kazimierza Wielkiego 13
- Stadion Sportowy OSiR- ul. Sportowa 1
- Straż Miejska- ul. Pierwszej Brygady 35
(ufundowane przez sponsorów: PEC Sp. z o.o., MPGK Sp. z o.o., STBS Sp. z o.o.)
- Stary Cmentarz Komunalny- ul. Kościuszki 88
- Budynek węzła cieplnego PEC- os. Zachód B17
- Klub Seniora ul. Śniadeckiego 11 (os. Lotnisko)
Planowane są także kolejne lokalizacje miejskie i powiatowe.
Defibrylatory w wersji mobilnej pojawią się także w 8 nowych autobusach marki Solaris, które zasilą tabor MPK Sp. z o.o. w Stargardzie. Fundatorami tych urządzeń są: STBS Sp. z o.o. z siedzibą w Stargardzie, Fundacja "Z NAMI BEZPIECZNIEJ" oraz producent pojazdów. Stargard będzie trzecim po Łodzi i Zielone Górze miastem w Polsce, które ma defibrylatory mobilne umieszczone w autobusach komunikacji miejskiej.
Przez kolejne dwa lata realizacji zadania w ramach SBO Fundacja będzie prowadziła szkolenia z zakresu pierwszej pomocy resuscytacji krążeniowo-oddechowej po nagłym zatrzymaniu krążenia z użyciem defibrylatora AED. Akcje szkoleniowe dla dzieci pod nazwą „RESCUE LAB” będzie prowadził Czarek Kalaga Prezes Oddziału Powiatowego WOPR w Stargardzie. Jest to kontynuacja programu pt. „LINIA ŻYCIA”. Fundacja obejmie szkoleniami młodzież, osoby dorosłe i seniorów, a także pracowników firm i przedsiębiorstw, urzędników, funkcjonariuszy służb oraz wszystkie osoby chętne. Szkolenia będą bezpłatne. Od maja 2017 roku do marca 2018 roku wolontariusze Fundacji przeszkolili ponad 3 tys. osób, także na terenie Niemiec i Austrii, w ramach spotkań resortowych, eventów motocyklowych Blue Knights LEMC oraz IPA.
Sieć defibrylatorów AED będzie spełniała swoje zadanie jedynie wtedy, gdy zaangażowani w projekt będą mieszkańcy miasta Stargardu czy Powiatu Stargardzkiego, tzn. bezpośredni adresaci urządzenia służącego do skutecznego niesienia pomocy osobom w zagrożeniu ich życia.
Program pt. „Stargard w rytmie Twojego Serca” objęty jest Patronatami Honorowymi Iwony Wiśniewskiej Starosty Stargardzkiego oraz Rafała Zająca Prezydenta Miasta Stargardu. Patronat Konsultacyjno-Medyczny objął Roman Pałka, Dyrektor Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Szczecinie. Konsultanci lokalni to: lek. Med. Ratunkowej Jan Kalinowski – Ordynator SOR stargardzkiego szpitala oraz Jacek Molik – Ratownik Medyczny – Kierownik Oddziału Państwowego Ratownictwa Medycznego w Stargardzie.
P.S. Podziękowania dla pana Roberta Sabadini za pomoc w przygotowaniu materiału.