Dzisiaj jest: 27.4.2024, imieniny: Sergiusza, Teofila, Zyty

Państwo będzie wspierać seniorów. Nowe założenia polityki społecznej.

Dodano: 6 lat temu Autor:
Redakcja poleca!

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej ogłosiło nowy rządowy projekt skierowany do najstarszych obywateli.

Państwo będzie wspierać seniorów. Nowe założenia polityki społecznej.
Celem działań jest wsparcie seniorów i poprawa warunków ich życia.

Po roku pracy nad projektem w poniedziałek premier Mateusz Morawiecki wraz minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbietą Rafalską ogłosili powstanie dokumentu pod nazwą „Polityka społeczna wobec osób starszych 2030. Bezpieczeństwo. Uczestnictwo. Solidarność”. W najbliższych dniach zostanie przekazany do konsultacji międzyresortowych. Program polityki senioralnej zakłada poprawę warunków i jakości życia osób starszych i będzie opierać się na trzech tytułowych filarach: bezpieczeństwie, uczestnictwu oraz solidarności. Wszystkie zadania mają na celu wyrównać szanse najstarszych obywateli w życiu społecznym, tak by nie czuli się z niego wykluczeni.

Program zawiera podjęcie działań w zakresie m.in. systemu służby zdrowia, dostosowania infrastruktury oraz rynku pracy. Ministerstwo kładzie duży nacisk na zadania związane z przywróceniem seniorom samodzielności, gdyż czynnik ten stanowi w chwili obecnej największy problem. W związku z powyższym przewidziane są prace nad rozwojem systemów: telemedycyny i teleopieki oraz rozbudowy sieci form opiekuńczych, w tym pomocy wyspecjalizowanych instytucji. Seniorzy mają uzyskać łatwiejszy dostęp do usług zdrowotnych i rehabilitacyjnych. Zakłada się również prowadzenie na szerszą skalę działań o charakterze profilaktycznym, które będą związane z ochroną zdrowia. W programie ministerstwo skupia uwagę także na konieczności przeprowadzenia zmian w infrastrukturze, w tym mieszkań, tak by były dostosowane do osób w podeszłym wieku. Państwo chce również zachęcić osoby starsze do większej aktywności, zarówno sportowej, jak i w życiu społecznym. Ponadto program ma wzbudzić w młodszych obywatelach większa koncentrację na procesie starzenia się oraz związane z tym ewentualne problemy. Tym samym ministerstwo chce integrować całe społeczeństwo.  

Nowa polityka opiekuńcza została zaplanowana do 2030 roku. Założenie to wynika ze zmian demograficznych, gdyż pod koniec projektu osoby z pierwszego powojennego wyżu osiągną wiek pomiędzy 71 a 84 rokiem życia. To pozwoli ministerstwu zbadać, jak wraz z wiekiem zmieniają się potrzeby seniorów.

Jak zapewniła minister Elżbieta Rafalska projekt nie będzie skutkować podwyższeniem poziomu kosztów w sektorze finansów publicznych. Co roku będzie prowadzona ocena działań w ramach kolejnych edycji „Informacji o sytuacji osób starszych” zgodnie z wymogami ustawy o osobach starszych.  

 
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.
20. urodziny Niedzielnych Spotkań Historycznych. Fotorelacja