Dzieci mogły rozwijać swoje zainteresowania i doskonalić umiejętności poprzez zajęcia sportowe i specjalistyczne, w tym: turystyczne, na basenie, gry i zabawy, szkolne grupy ratownicze, zajęcia logopedyczne, korekcyjno – kompensacyjne oraz zajęcia z elementami muzykoterapii.
Ponadto dzieci uczęszczały na ćwiczenia specjalistyczne rozwijające kompetencje emocjonalno – społeczne, terapeutyczne i socjoterapeutyczne. „Promyki” stanowią istotny element Miejskiego programu profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych, przeciwdziałania narkomanii i przemocy w rodzinie oraz ochrony ofiar przemocy w rodzinie.
Łącznie, we wszystkich szkołach aż 1 264 dzieci brało udział w zajęciach pozalekcyjnych– sportowych i specjalistycznych - w świetlicach „Promyk”. Dzieci doskonaliły się w konkretnych dyscyplinach, ale też uczyły się rywalizacji i radzenia sobie z porażkami. Natomiast podczas zajęć specjalistycznych udoskonalało m.in. sprawność manualną, ortograficzną, czytanie oraz pisanie. Wśród uczniów zauważono lepszą motywację do zmian w zachowaniu oraz motywację do wywiązywania się obowiązku szkolnego. Dzieci miały także możliwość wzięcia udziału w ogólnopolskiej akcji bicia rekordu Guinnesa w jednodniowym prowadzeniu resuscytacji krążeniowo – oddechowej.
Warto wspomnieć, że uczestnicy „Promyków” często wybierają kilka rodzajów zajęć, co może wskazywać na ich zróżnicowane zainteresowania oraz zapotrzebowanie na konkretny rodzaj aktywności.
Harmonogramy zajęć pozalekcyjnych dostępne są na stronie internetowej miasta w zakładce MIASTO/Sprawy Społeczne i Zdrowie.
Foto galeria: 1-2 Lucyna Mechowska, 3-4 Armand Banaszek, 5 Tadeusz Surma, 6 Alina Kopera, 7 Tomasz Adamczyk, 8 Joanna Stefańska, 9 Łukasz Grzybek.