Dzieło zostało w całości wykonane z brązu. Jego okazałość już z daleka przykuwa wzrok, a ukazujące się z bliska najdrobniejsze szczegóły sprawiają, że szybko nie można od niego odejść.
Makieta została przygotowana przez rzeźbiarzy z Wrocławia – Stanisława Wysockiego i jego syna. Nad projektem pracowali około pół roku. Najpierw wykonano komputerowy model, później było odlewanie w brązie, a na koniec połączono wszystkie elementy i odpowiednio wyszlifowano. W efekcie widać bardzo pracochłonne i czasochłonne dzieło. Makieta wykonana jest z brązu w skali 1:100 i waży jakieś 300 kilogramów. Dodatkowo na podstawie znajduje się logo wykonawcy, a także krótki opis zamku w 4 językach: polskim, angielskim, niemieckim i Braille’a.
Makieta nie jest eksponatem zamkniętym w gablocie – postawiono ją na świeżym powietrzu, aby każdy mógł dokładnie się przyjrzeć. Została głównie stworzona dla niewidomych, którzy poprzez dotyk będą w stanie dowiedzieć się jak faktycznie ów obiekt wygląda.
W rzeczywistości jednak każdy będzie mógł z niej skorzystać i obejrzeć zamek z całkiem innej perspektywy. Dzięki makiecie można zobaczyć elementy, których na co dzień nie dostrzegamy z okien czy też poziomu dziedzińca.
Materiały dzięki uprzejmości zeSzczecina.pl
Tu jesteś:
- Wiadomości
- Kultura i rozrywka
- Poczuj w rękach każdy element szczecińskiego Zamku