Dzisiaj jest: 1.5.2024, imieniny: Józefa, Lubomira, Ramony

Radni zobaczyli Cukrownię Kluczewo

Dodano: 7 lat temu

Od kilku miesięcy na oczach stargardzian powstaje potężny silos, który będzie magazynem na cukier wytwarzany w naszym mieście.

Radni zobaczyli Cukrownię Kluczewo
Na terenie Cukrowni Kluczewo mocno zaawansowana jest ogromna inwestycja, która pochłonie ponad 40 000 000 zł. Dziś postęp prac z bliska zobaczyli Radni Rady Miejskiej.

Krajowa Spółka Cukrownicza przeniosła z ul. Broniewskiego na ul. Główną parking dla pracowników. Na uwolnionym terenie, poza drugą wielką „cukierniczką” o pojemności 60 000 ton, oddany do użytku zostanie też terminal dla ciężarówek i budynek socjalny. Budowany jest tam także system dróg. Dzięki niemu pojazdy przyjeżdżające do zakładu będą już niedługo poruszały się po ulicach wewnętrznych.

Korzyści z inwestycji odczują kierowcy, którzy muszą liczyć się z utrudnieniami – szczególnie w okresie kampanii cukrowniczej, kiedy do fabryki docierają potężne transporty buraków. Rocznie w wytwarzanych jest w niej 130 000 ton cukru.

Pierwszy, wysoki na 57 m silos, wybudowany w cukrowni w 2002 r., był w tamtym czasie największą tego typu budowlą w Polsce i drugą w Europie. Ten, którego wznoszenie jest na ukończeniu, będzie jeszcze większy od pierwszego magazynu. Cała inwestycja ma się zakończyć w pierwszym kwartale przyszłego roku. Wtedy wytwórnia będzie jedyną w kraju z dwoma tak dużymi silosami.
– Cukrownia Kluczewo to jeden z najważniejszych zakładów produkcyjnych w Stargardzie. Imponujący jest ciągły rozwój fabryki i fakt, że pracują tu całe pokolenia mieszkańców naszego miasta. Cieszę się, że władze spółki realizują nie tylko działania usprawniające produkcję, ale również poprawiające bezpieczeństwo i komfort mieszkańców okolicy – mówił prezydent Rafał Zając, dziękując w imieniu radnych za możliwość poznania działalności zakładu.

Cukier ze Stargardu trafia m.in. do Grecji, Niemiec i Skandynawii. W Cukrowni Kluczewo pracuje aktualnie 150 osób. W sezonie zatrudnienie wzrasta o kolejnych 80 osób. Wartość wszystkich inwestycji w zakładzie tylko
w tym roku przekroczy 60 000 000 zł. Pierwsza kampania buraczana rozpoczęła się tam prawie 134 lata temu – 15 grudnia 1883 r.

Zdjęcia: UM w Stargardzie
Źródło: Urząd Miasta Stargard
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.
20. urodziny Niedzielnych Spotkań Historycznych. Fotorelacja