Przede wszystkich nowela zakłada utrzymanie obowiązku meldunkowego, które miał zakończyć się z dniem 1 stycznia 2018 roku. Polska w ten sposób pozostanie w gronie państw należących do Unii Europejskiej, gdzie nadal on funkcjonuje, czyli m.in. Danii, Szwecji, Finlandii i Wielkiej Brytanii. Rząd swoją decyzję uzasadnia kierowaniem się o bezpieczeństwo obywateli oraz ułatwieniom z zakresie administracji publicznej. Meldunek pozwala kontrolować, kto zamieszkuje teren kraju, a są to cenne informacje w odniesieniu to zagrożenia terroryzmem na terenie Europy, gdzie w sytuacji ewentualnych ataków liczy się każda minuta na ich zdobycie i ujawnienie. Ponadto rejestracja mieszkańców przydatna jest w czasie przeprowadzania wyborów, referendów, wypłacaniu świadczeń pieniężnych, a także przy rozdysponowywaniu dzieci do żłóbków, szkół i przedszkoli.
Zgodnie ze zmianami meldunek będzie można zarejestrować przez Internet. Co istotne, równolegle z procesem wnioskowania o dowód osobisty, również będzie funkcjonować procedura pozyskania tą drogą numeru PESEL. Ułatwi to znacznie sprawy cudzoziemcom, ponieważ od tej pory niezależnie od tego, czy będą zameldowani czasowo, czy na stałe zostanie im ten numer nadany. Wizyta w urzędzie nie będzie również konieczna w sytuacji zmiany meldunku czasowego na stały i odwrotnie. Do tego typu przypadków zostanie przygotowany jeden formularz, dostępny w serwisie.
Proces cyfryzacji państwa z miesiąca na miesiąc zwiększa swój zakres. Dzięki temu załatwienie większości spraw przez Internet wiąże się z oszczędnością czasu na dojazd i stanie w kolejkach. Jedyny minus tego taki, że i tak już dużo czasu społeczeństwo spędza przed komputerem, a takie zmiany stanowią dodatkowe przyzwolenie na dłuższe siedzenie przed małym ekranem, zamiast przymusu spaceru do urzędu.
-
WIELKA WODA, KTÓRA ZATRZYMAŁA CZAS15.10.2024
- Rodzice ruszyli po pieniądze na wyprawkę. Można już składać wnioski o 300+
- ?Poniosłem porażkę, ale jestem optymistą? - tak wyniki wyborów podsumowuje poseł Michał Jach
- Kto wygra wybory? - ocenia dr hab. Łukasz Tomczak, profesor Uniwersytetu Szczecińskiego