W spotkaniu uczestniczyli autorzy, media, archeolodzy oraz pasjonaci historii naszego miasta. Obecny był prezydent Rafał Zając.
- Niezmiernie cieszę się z tego, iż tego typu działania potwierdzają i pokazują jak bardzo ważną funkcję rozwojową i kulturotwórczą pełni w Stargardzie Muzeum Archeologiczno-Historyczne. Oprócz działań edukacyjnych, MAH prowadzi również działalność naukową i badawczą na bardzo wysokim poziomie, na co wskazuje wysoka ranga Stargardu już nie tylko w kraju, ale również za granicą – mówił podczas promocji prezydent Rafał Zając.
Słowo wstępne na temat dwutomowej publikacji - obejmującej kilkaset stron opracowań, zdjęć, opisów, map archeologicznych - wygłosił Marcin Majewski, dyrektor MAH. Bieżący tom „Archeologii…” został wydany pod jego redakcją.
- Kościół i klasztor augustianów w świadomości współczesnych stargardzian jest prawie nieznany. Ta publikacja mówi o nim to wszystko, co udało nam się odkryć. Mnóstwo intrygujących materiałów pogłębiających wiedzę o naszym mieście – zachęca do lektury Marcin Majewski. „Archeologia Stargardu tom II. Badania na obszarze dawnego kościoła augustiańskiego” to efekt żmudnej pracy archeologów i historyków, którzy odkrywają przed nami wyniki prowadzonych badań wykopaliskowych, a jednocześnie przenoszą czytelników do czasów średniowiecznych miast.
Tom I „Archeologii Stargardu” ukazał się w 2012 roku. Zawiera zbiór artykułów tematycznych, które prezentują i omawiają źródła archeologiczne pozyskane w trakcie prac wykopaliskowych, jakie przeprowadzono w zachodniej części tzw. kwartału V, u zbiegu dzisiejszych ulic Grodzkiej i Kramarskiej, w sąsiedztwie Rynku Staromiejskiego.
W przygotowaniu jest już trzeci tom zawierający informacje na temat badań archeologicznych przeprowadzonych w Stargardzie w 2009 r. „Archeologia Stargardu t.3. Badania archeologiczne Rynku Staromiejskiego” to kolejna monografia poświęcona wynikom prac archeologicznych, jakie zostały przeprowadzone w naszym mieście. „Zrealizowanie projektu pozwoli na wprowadzenie do obiegu naukowego wyników badań ważnego miejsca handlowego, jakim był rynek, a w aspekcie popularyzatorskim zainteresować władze samorządowe ochroną i upowszechnianiem wiedzy na temat dziedzictwa archeologicznego” mówią autorzy pracujący nad trzecim tomem.
FOTO: Tadeusz Surma
Tu jesteś:
- Wiadomości
- Edukacja
- ?Archeologia Stargardu? w rękach czytelników