Dodano: 7 lat temu
Autor:
Dariusz
Wraz z 1 czerwca obowiązują nowe regulacje dotyczące zatrudniania pracowników tymczasowych oraz w sprawie świadectwa pracy.
Rada Ministrów przyjęła zaproponowane zmiany i aktualne przepisy wyrównują ochronę osób zatrudnionych tymczasowo z pracującymi w oparciu o umowę o pracę. W tym zakresie wprowadzono 6 zmian.
Najistotniejszą jest zabranie możliwości pracodawcom, którzy korzystają z pośrednictwa agencji pracy tymczasowej zatrudniania pracownika na okres dłuższy niż 18 miesięcy w ciągu trzej kolejno następujących po sobie latach. Tym sposobem pracodawca po upływie wskazanego terminu zostanie zmuszony do zmiany formy zatrudnienia, jeżeli pracownik spisze się na wskazanym stanowisku na przykład na umowę o pracę. Ponadto zakład pracy nie może zatrudniać na danym stanowisku pracownika wskazanego przez agencję pracy jeżeli wcześniej dany zakres obowiązków był wykonywany przez osobę zatrudnioną na stałe przez minimum trzy miesiące i której wypowiedzenie umowy nie wynikało z przewinienia przez tego pracownika. W nowych regulacjach chronione są również kobiety w ciąży. Z początkiem miesiąca nałożono obowiązek przedłużenia umowy do czasu porodu, w sytuacji gdy kobieta rozpoczyna drugi trymestr ciąży i w tym czasie kończyłaby się dotychczasowa umowa. Dzięki tej zmianie kobieta będzie uprawniona do otrzymywania zasiłku macierzyńskiego po porodzie. Kolejne modyfikacje dotyczą obowiązku przedstawiania agencji pracy tymczasowej zasad wynagradzania pracowników w danej firmie, posiadania zabezpieczeń w postaci ubezpieczenia lub gwarancji bankowej przez agencje i zwiększenie nadzoru nad ich pracą oraz rozszerzenia kompetencji w zakresie prowadzonej kontroli przez Państwową Inspekcję Pracy. Między innymi Inspekcja ma możliwość nałożenia mandatu do kwoty 5 tys. złotych za nieprzestrzeganie ustawy o minimalnym wynagrodzeniu.
Z kolei zmiany w zakresie świadectwa pracy znajdujące się w rozporządzeniu Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej również powiązane są z regulacjami pracowników tymczasowych. W związku z obowiązkiem zatrudniania pracownika przez agencję pracy tymczasowej na okres nie dłuższy niż 18 miesięcy u jednego pracodawcy, od tej pory na świadectwie pracy będą widniały wszystkie informacje dotyczące zatrudniania danej osoby łącznie z okresem wykonywania danej pracy. Ponadto wydłużono czas wydania świadectwa pracy, które wymaga poprawek z 3 do 7 dni. Taki sam czas obowiązuje w momencie zawarcia ugody z pracodawcą skutkującej wydaniem nowego świadectwa pracy. Z kolei w sytuacji gdy pracownik rozwiąże umowę o pracę bez wypowiedzenia i sąd pracy orzeknie odszkodowanie dla pracodawcy, jest on zobowiązany do dostarczenia w ciągu 7 dni świadectwa pracy byłemu pracodawcy celem uzupełnienia informacji o wydanym orzeczeniu. Podobnie jak w wymienionych modyfikacjach okres 7 dni zobowiązuje pracodawcę do wysłania pracownikowi świadectwa pracy jeżeli nie ma innej możliwości jego odbioru i upływnie ustawowo obowiązujący termin na jego odbiór.