W programie, który rozpocznie się od 11 maja br. wezmą udział trzy miasta: Łódź, Ełk i Koszalin.
Mieszkańcy tych miast przetestują rozwiązania jakie zaprojektowało ministerstwo cyfryzacji. „Testerzy” sprawdzą czy zaproponowane rozwiązania sprawdzą się w życiu codziennym, czy będzie to użyteczne, wygodne i czy klienci będą chcieli z nich korzystać.
Pilotaż programu startuje z elektronicznym dowodem rejestracyjnym i dowodem osobistym, natomiast w październiku dołączy elektroniczna forma prawa jazdy.
W przyszłości projekt ma objąć wszystkie dokumenty, które zazwyczaj każdy z nas nosi przy sobie. Kolejne wdrożenia obejmą takie dokumenty, jak ubezpieczenie, kartę studenta oraz legitymację uczniowską.
Pewnie nie jeden z nas pamięta początki telefonów komórkowych. Nikomu by przez myśl nie przeszło, że za krótko chwilę przy ich pomocą będzie można nie tylko rozmawiać ale także korespondować, przeglądać strony i wiadomości w sieci a nawet płacić za pomocą smartfona. Technologia pędzi do przodu i coś, co kiedyś wydawało się nie zrozumiałe i abstrakcyjne w dzisiejszym świecie staje normą.
Wkrótce za pomocą smartfona czy telefonu będziemy mogli udokumentować swoją tożsamość.
Ministerstwo Cyfryzacji podaje, że nasze urządzenia w tym przypadku posłużą wyłącznie jako terminal. W razie kradzieży lub jakiejkolwiek innej utraty urządzenia nie będzie możliwości, aby ktoś ukradł nam tożsamość. Z kolei w sytuacji, kiedy nasz telefon się rozładuje albo stracimy zasięg pracownicy administracji publicznej dzięki awaryjnej procedurze dostępu będą w stanie zweryfikować nasze dane.