Dzisiaj jest: 19.4.2024, imieniny: Alfa, Leonii, Tytusa

74 rocznica powstania w getcie warszawskim

Dodano: 7 lat temu Autor:

Symbolem powstania są  Żonkile. Mają one na celu propagowanie wiedzy o powstaniu w getcie.

74 rocznica powstania w getcie warszawskim
19 kwietnia mijają 74 lata od wybuchu powstania w getcie warszawskim. Wydarzenie to jest upamiętniane przez wiele instytucji, które zajmują się dziedzictwem kulturowym, badaniami oraz edukacją historyczną.

Dziś w stolicy odbywają się uroczyste obchody tych tragicznych wydarzeń. Muzeum POLIN organizuje przy tej okazji  akcję "Żonkile", która ma na celu propagowanie wiedzy o powstaniu w getcie.

„Żonkil przypięty do ubrania 19 kwietnia to znak pamięci i szacunku. Ten żonkil nawiązuje do bukietu żółtych kwiatów, który ostatni przywódca powstania w getcie warszawskim Marek Edelman dostawał od anonimowej osoby co roku w rocznicę zrywu.” - powiedział dyrektor Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN Dariusz Stola.

19 kwietnia 1943 roku słabo uzbrojeni Żydzi stanęli do walki z niemieckimi oprawcami. Powstanie w getcie warszawskim było rozpaczliwą próbą przeciwstawienia się ostatniej fazie jego likwidacji, która była równoznaczna z zamordowaniem wszystkich ludzi, którzy wtedy się w getcie znajdowali.

W getcie podczas powstania znajdowało się ponad 56 tys. Żydów. Około 6 tys. zginęło na miejscu podczas walki oraz na skutek pożarów i zaczadzenia. 7 tys. Niemcy zamordowali na terenie getta. Kolejne 7 tys. wysłali do obozu zagłady w Treblince. Grupa pozostałych (ok. 36 tys.) została wysłana do innych obozów, przede wszystkim do Auschwitz i Majdanka.

Powstanie zakończyło się 16 maja.  8 dni wcześniej dowódca powstania, Mordechaj Anielewicz razem z grupą kilkunastu żołnierzy Żydowskiej Organizacji Bojowej popełnił samobójstwo.

Likwidację warszawskiego getta "uwieńczyło" zburzenie zabudowy „dzielnicy żydowskiej” na rozkaz Niemców. Jedyną ocalałą budowlą na tym terenie pozostał Kościół św. Augustyna.

Łączna liczba ofiar getta warszawskiego szacowana jest na ok. 400 tys. osób, z czego ok. 92 tys. zginęła lub zmarła w Warszawie (ofiary głodu i chorób, ofiary egzekucji, dwóch akcji likwidacyjnych oraz polegli i zamordowani podczas powstania w getcie), ok. 300 tys. w obozie zagłady w Treblince, a kilkanaście tysięcy podczas Aktion Emtefest.
 
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.
Stargard i blue. Fotorelacja