Obiekty, które wzbogacą ofertę muzeum zademonstrowano podczas konferencji prasowej we wtorek 11 kwietnia br. Łączna wartość okazów to ponad 300 tys. zł.
 

Część z nabytków została ofiarowana przez darczyńców. Wśród nich jest m.in. obraz “Chaos przed zagładą w obecności jaja wieczności” Franciszka Starowieyskiego - malarza, rysownika, grafika, twórcy plakatów i scenografii teatralnej. Urodził się w 8 lipca 1930 roku, zmarł 23 lutego 2009 roku w Warszawie. Na rzecz muzeum dzieło przekazał prof. Piotr Chomczyński, biochemik, przedsiębiorca i kolekcjoner malarstwa.

Dwie prace („Il sogno triplice: Penombra”, „Inalias terras: Abire”) swojego autorstwa podarował Zbigniew Makowski  – urodzony w 1930 w Warszawie, studiował w latach 1950-56 w warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych pod kierunkiem Kazimierza Tomorowicza. Zajmuje się malarstwem, rysunkiem. Jest twórcą niezwykle oryginalnych, unikatowych książek, które od początku do końca wykonuje sam, ręcznie. Artysta przekazał do muzeum pięć takich prac: „ Doloploke”, „Christabel”, „Beneath the lamp”, ”W mieście gdzie się urodziłem” i „Homo quasi semper exorbitet”.
 

Zygmunt Januszewski był wybitnym grafikiem i rysownikiem, kierownikiem Pracowni Ilustracji ASP w Warszawie. Urodził się 17 lutego 1956, zmarł 12 września 2013 roku. Do Muzeum Narodowego w Szczecinie trafi kilkanaście prac tego autora. To dar Doroty Folgi-Januszewskiej, żony nieżyjącego artysty.
 

Dwie pozostałe prace zostały zakupione. Szkic z 1894 roku „Port w Hamburgu w świetle księżyca” Louisa Douzette’a nabyto przy wsparciu dotacji podmiotowej ze środków Województwa Zachodniopomorskiego. Autorem obrazu jest Louis (Karl Ludwig Christoph) Douzette, niemiecki malarz francuskiego pochodzenia, przez znaczną część życia związany z pomorskim Barth nieopodal Stralsundu. Zakupiony przez Muzeum niewielki pejzaż to malarski szkic do wielkoformatowej kompozycji, wykonanej techniką olejną na płótnie. Dzieło Louisa Douzette’a, pierwsze w zbiorach szczecińskiego Muzeum Narodowego doskonale wpisuję się w politykę nabywania muzealiów, dokumentujących dokonania artystyczne Bałtyckiego Pomorza i stanowi cenne dopełnienie posiadanego skromnego zespołu morskich nokturnów XIX i początku XX wieku, reprezentowanego m.in. pracami  Carla Blechena, związanego ze szkołą düsseldorfską Norwega Andreasa Monsena Akkevolda,  pochodzącego z Krosna Odrzańskiego Adolfa Chevaliera czy Szweda Axela Nordgrena.
 

Drugi z zakupów to „Dyliżans nad morzem. Droga z Libawy do Połągi”(po 1884) Stanisława Witkiewicza. W tym przypadku wsparcia udzieliło Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
 

To kolejne inwestycje Muzeum Narodowego w Szczecinie. Wśród ostatnio (czerwiec 2016) zakupionych dzieł, można przypomnieć obraz XIX-wiecznego malarza i pejzażysty Wojciecha Gersona pt. „Bez ziemi. Słowianie wyparci przez Niemców na wyspy Bałtyku”. Dzieło zostało zakupione przy wsparciu finansowym województwa.