Dzisiaj jest: 3.5.2024, imieniny: Jaropełka, Marii, Niny

Miniaturowe arcydzieła w SCK

Dodano: 8 lat temu

Do 21 listopada można oglądać międzynarodową wystawę ekslibrisów ze zbiorów Książnicy Stargardzkiej.

Miniaturowe arcydzieła w SCK
Ekspozycja posiada ogromną wartość artystyczną i przybliża kulturę znaku książkowego, jakim jest ekslibris.
 

W tym roku obchodzony jest w Polsce jubileusz 500 lat ekslibrisu w naszym kraju. Od kilku lat funkcjonuje w Stargardzie „Galeria ekslibrisu” w Książnicy Stargardzkiej. Bibliotekarze wraz z Ryszardem Baloniem – najwybitniejszym stargardzkim twórcą ekslibrisu, znanym i uznanym na całym świecie - prezentują w Dziale Pedagogicznym dorobek artystów związanych z twórczością miniatur.

Tym razem rozmach wystawy, a także chęć pokazania prac jak najszerszej publiczności sprawiły, że miniaturowe arcydzieła przedstawiono w Galerii Sala 108- HOL w Stargardzkim Centrum Kultury. Wernisaż odbył się 21 października. Ekspozycję zatytułowano: „500 lat ekslibrisu w Polsce. Międzynarodowa wystawa ekslibrisów ze zbiorów Książnicy Stargardzkiej”. Miał bogatą oprawę artystyczną. Goście mogli wysłuchać utworów zagranych na wibrafonie przez Marcina Rakowskiego oraz Szymona Spławskiego, związanych z Państwową Szkołą Muzyczną w Stargardzie.

Na wystawie w SCK zwiedzający mogą obejrzeć prace trzynastu artystów: Ryszarda Balonia, Krzysztofa Marka Bąka, Krzysztofa Kmiecia, Kariny Kopczyńskiej-Janiszewskiej, Ireny Kos-Fiedorowicz, Andrzeja Kowalskiego, Zbigniewa Kubeczka, Leonida Kurisa, Torilli Elisabeth Larsen, Romana Muchy, Elżbiety Radzikowskiej, Ulyany Turchenko i Czesława Wosia. Autorzy znajdujących się na ekspozycji dzieł pochodzą z Polski, Ukrainy, Czech, Izraela i Norwegii. W Galerii Sali 108 odbyła się druga część tego kulturalnego wydarzenia. Oprócz wspaniałych dzieł i poczęstunku goście mogli wysłuchać wykładu Andrzeja Puławskiego z Książnicy Stargardzkiej na temat historii ekslibrisu w Polsce i Europie. Trzecia część wystawy znajduje się w Czytelni i Informatorium Książnicy Stargardzkiej.

Podczas wernisażu dla zwiedzających dostępny był bezpłatnie katalog wystawy, który opracował graficznie Piotr Kosmal, a teksty napisali do niego: Ryszard Baloń i Andrzej Puławski.

Zapraszamy na wystawę. To po prostu trzeba zobaczyć.

Foto: Tadeusz Surma

Źródło: Urząd Miasta Stargard
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.
20. urodziny Niedzielnych Spotkań Historycznych. Fotorelacja