Przyciągnęła nowo otwarta wystawa w Centrum Dialogu Przełomy, światowej sławy prace malarzy Normandii oraz bogata oferta edukacyjna. Drugie półrocze zapowiada się równie ciekawie. Na co się wybrać? Co ciekawego dla dzieci?
Plany Muzeum Narodowego na jesień poznaliśmy w środę, 14 września podczas konferencji prasowej, w której uczestniczyli: członek Zarządu Województwa Zachodniopomorskiego Anna Mieczkowska, dyrektor Muzeum Narodowego w Szczecinie Lech Karwowski i jego zastępca ds. naukowych dr Dariusz Kacprzak oraz kierownik Działu Edukacji Krystyna Milewska.
– Jedną z najznakomitszych form upowszechniania kultury jest działalność edukacyjna, która na przestrzeni ostatnich kilku lat cieszy się dużym zainteresowaniem zarówno uczniów, jak i nauczycieli. Szczególnie popularne są formy pozalekcyjne. Edukacyjne wizyty muzealne bardzo są pomocne w kształtowaniu społecznej odpowiedzialności za ochronę dziedzictwa kulturowego – mówiła podczas konferencji prasowej członek Zarządu Województwa Anna Mieczkowska.
Dział Edukacji Muzeum Narodowego w Szczecinie w ramach programu „Kultura dostępna” finansowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego tylko od września do grudnia przeprowadzi 300 bezpłatnych lekcji i warsztatów muzealnych dla grup szkolnych i przedszkolnych. W ofercie edukacyjnej znalazły się także lekcje muzealne, także te poza budynkami muzeum (m.in. „na wynos”, w plenerze), wykłady cykliczne i okazjonalne, spotkania dla najmłodszych (Dzieci rysują w muzeum, Akademia Brzdąca i Akademia Malucha, Urodziny w muzeum itp.), odczyty i koncerty, konkursy i wystawy pokonkursowe, konferencje metodyczne oraz warsztaty dla nauczycieli.
Wszystkie zaplanowane propozycje znajdują się w specjalnie przygotowanym Informatorze edukacyjnym na rok szkolny 2016/2017 (do pobrania ze strony Muzeum Narodowego). W publikacji znajduje się muzealna oferta dla przedszkolaków, dzieci w wieku od 3 do 13 lat, a także dla młodzieży i osób dorosłych.
Do Muzeum Narodowego warto też przyjść na zajęcia Akademii Antycznej i Akademii Historii Sztuki. Bezpłatne wykłady akademii skierowane są do młodzieży i osób dorosłych, pragnących rozpocząć swoją przygodę z historią sztuki czy pogłębić wiedzę z zakresu mitologii greckiej. Zajęcia Akademii Antycznej, realizowane we współpracy z Instytutem Filologii Klasycznej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, rozpoczną się 29 września 2016 r. wykładem prof. Elżbiety Wesołowskiej „Ta wariatka Kasandra. Co ronić z niechcianym darem”. Natomiast na pierwszy wykład z historii sztuki wybierzemy się już 28 września 2016 r.
– Po raz pierwszy w tym roku będziemy realizować program spotkań z archeologią Pomorza Zachodniego, a tym samym zwrócimy uwagę na województwo zachodniopomorskie. Zaproszeni specjaliści oraz pracownicy muzeum przybliżą nam miejsca, gdzie prowadzone są badania archeologiczne oraz zbiory archiwalne. Pierwsze spotkanie z cyklu odbędzie się 16 października – zapowiedziała kierownik Działu Edukacji Krystyna Milewska.
W trakcie konferencji prasowej dyrektor Muzeum Narodowego w Szczecinie Lech Karwowski również odniósł się do sukcesu frekwencyjnego oraz zapowiedział wystawy, które będą dostępne dla zwiedzających do końca grudnia 2016 r.
We wrześniu zobaczymy mi.in. wystawę „America in Space”, prezentującą 21 fotografii z zasobów NASA. Zdjęcia dokumentują osiągnięcia USA w dziedzinie eksploracji kosmosu z ostatnich 50 lat. W październiku m.in. „Medialny Stan Wyjątkowy”, cykliczną wystawę artystów-wykładowców Akademii Sztuki w Szczecinie czy ekspozycję poświęconą Heliodorowi Sztarkowi, polskiemu dyplomacie, który w latach 1931-1938 stał na czele Konsulatu RP w Szczecinie. W grudniu natomiast warto zobaczyć wystawę około 150 dzieł, w tym 40 ze zbiorów MN w Warszawie, prezentujących francuskie ryciny.