w „Alei Zachodniopomorskie Smaki – produkty tradycyjne Pomorza Zachodniego”. W trakcie jarmarku poznamy także laureatów wojewódzkiego etapu konkursu „Nasze Kulinarne Dziedzictwo – Smaki Regionów”. Dla zwycięzców to szansa na nominację do prestiżowej nagrody kulinarnej „Perła 2016”. W środę, 20 lipca 2016 r. podczas konferencji prasowej z udziałem wicemarszałka województwa Jarosława Rzepy przedstawiono najważniejsze wydarzenia tegorocznej edycji.

Jarmark z atrakcjami dla wszystkich

„Jarmark Jakubowy” jest doskonałą okazją do promowania wśród mieszkańców Pomorza Zachodniego oferty produktów regionalnych i lokalnych oraz gospodarstw rolnych produkujących żywność ekologiczną i tradycyjną. – Nie wyobrażamy sobie, żeby Województwa Zachodniopomorskiego mogło zabraknąć na Jarmarku Jakubowym. Jest to wydarzenie, które dobrze odczytuje oczekiwania mieszkańców. W „Alei Zachodniopomorskie Smaki” będzie można spotkać się z producentami produktów tradycyjnych. W trakcie jarmarku organizujemy także finał konkursu „Nasze Kulinarne Dziedzictwo – Smaki Regionów”, których zwycięzcy otrzymają nominacje do kulinarnej „Perły 2016” – wyjaśnia wicemarszałek województwa Jarosław Rzepa.W tym roku podczas Jarmarku Jakubowego chcemy zaprosić jak największą liczbę rodzin, dla których przygotowaliśmy różne strefy. W tym roku prezentować się będzie aż 316 wystawców – mówi Bożena Kordykiewicz  z Fundacji Dzieło Świętego Jakuba.

 

Zachodniopomorskie smaki
W „Alei Zachodniopomorskie Smaki – produkty tradycyjne Pomorza Zachodniego” swoje produkty zachwalać będą właściciele gospodarstw: P.P.H. „TAST” Jan Tabiński, Gospodarstwo „Zagon” S.E. Kuczma, Gospodarstwo Pasieczne „Kószka” Konrad Fujarski, Pasieka „Medus” Miody Puszczy Barlineckiej, Gospodarstwo Pasieczne „Lipowa Pasieka”, Gospodarstwo Ekologiczne „Sedina” B.R. Jaszczowscy, Pasieka „Miody Jana", Gospodarstwo Pasieczne „Buckfast" Tomasz Sadowski oraz Ekologiczne Gospodarstwo Rolne Jan Springer. W  domkach Pomorza Zachodniego będzie można spróbować m.in. pierników szczecińskich, ogórka kołobrzeskiego, miodu drahimskiego czy przetworów z róży i pomidorów.

 

Z szansą na nominację do „Perły 2016”
Podczas tegorocznego Jarmarku Jakubowego, poznamy laureatów  wojewódzkiego etapu konkursu „Nasze Kulinarne Dziedzictwo – Smaki Regionów”. Komisja konkursowa zbierze się w sobotę, 23 lipca 2013 r. w Książnicy Pomorskiej i będzie degustować prezentowane przez uczestników konkursu produkty i potrawy. Autorzy najlepszych z nich mają szansę na nominację do prestiżowej nagrody „Perła 2016”. Konkurs rozstrzygnięty zostanie w dwóch kategoriach: najlepszy produkt regionalny oraz najlepsza potrawa regionalna. Przed komisją oceniającą niełatwe zadanie, bo już na etapie eliminacji wpłynęło więcej zgłoszeń niż pozwala na to regulamin. Uczestnicy zgłosili łącznie 97 produktów i dań – 93 w kategorii na najlepszy produkt regionalny (regulaminowy limit to 80 zgłoszeń) oraz 4 cztery dania w kategorii na najlepszą potrawę regionalną.

Konkurs „Nasze Kulinarne Dziedzictwo – Smaki Regionów” organizowany jest przez Polską Izbę Produktu Regionalnego i Lokalnego w partnerstwie ze Związkiem Województw RP. Na szczeblu wojewódzkim za przebieg kulinarnych zmagań odpowiada Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego oraz Zachodniopomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Barzkowicach.

W kolejnym etapie konkursu, osoby które otrzymają nominację do „Perły 2016” o zwycięstwo będą walczyć podczas poznańskich targów Smaki Regionów. W ubiegłym roku ze stolicy Wielkopolski wróciliśmy z trzema „Perłami 2015”. Wyróżniono nimi: serek kozi Lidii Ordysińskiej, pierniki szczecińskie Jana Tabińskiego oraz paprykarz szczeciński z sielawy przygotowany przez restaurację Park Hotel ze Szczecina.
 

Srebrne Gryfy za promocję smaku
Ogłoszenie wyników konkursu kulinarnego „Nasze Kulinarne Dziedzictwo – Smaki Regionów” będzie też okazją do nadania srebrnych Odznak Honorowych Gryfa Zachodniopomorskiego (sobota, 23 czerwca, godzina 15). Wicemarszałek województwa Jarosław Rzepa odznaczy Bożenę Jaszczowską  - autorkę wpisu na Listę Produktów Tradycyjnych konfitury szczecińskiej z owocu róży oraz z zielonych pomidorów. Srebrny Gryf trafi także do Polskiej Izby Produktu Regionalnego i Lokalnego w Warszawie.

 

O Jarmarku
Jarmark nawiązuje do staropolskiej tradycji, aby w dniu Odpustu Kościoła Parafialnego, po uroczystościach religijnych, pielgrzymce, Mszy Świętej, pątnicy ucieszyli oko i posilili się kolorowym jarmarkiem. Patronem tego wydarzenia jest Święty Jakub, który od VIII wieków otacza opieką wzgórze katedralne.

 

Organizatorem wydarzenia jest Fundacja Dzieło Świętego Jakuba wraz z Parafią Katedralną przy współudziale Miasta Szczecin, Województwa Zachodniopomorskiego, Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie, w partnerstwie z Grupą Azoty Zakłady Chemiczne „Police” S.A., Polferries oraz Zarządem Morskich Portów Szczecin i Świnoujście S.A.

Jarmark rozpocznie się w czwartek, 21 lipca 2016 r.
 

Program Jarmarku Jakubowego 2016