Dzisiaj jest: 26.4.2024, imieniny: Marii, Marzeny, Ryszarda

Mieszkańcy zobaczyli Zintegrowane Centrum Przesiadkowe

Dodano: 7 lat temu
Redakcja poleca!

W przyszłym roku ma rozpocząć się budowa Zintegrowanego Centrum Przesiadkowego.

Mieszkańcy zobaczyli Zintegrowane Centrum Przesiadkowe
Inwestycja znacząco wpłynie na cały układ komunikacyjny w Stargardzie. Korzyści odczują zarówno mieszkańcy, jak i przyjezdni – niezależnie od tego, czy poruszają się pieszo, własnym transportem, czy korzystają z komunikacji publicznej.

– Zintegrowane Centrum Przesiadkowe diametralnie zmieni układ komunikacyjny w mieście. Ta inwestycja będzie bardzo znaczącym elementem wpływającym na poprawę komfortu przemieszczania się w Stargardzie. Wzrośnie bezpieczeństwo i dostępność do transportu publicznego, także dla osób niepełnosprawnych – mówi prezydent Sławomir Pajor.

Mieszkańcy miasta przychodząc do Stargardzkiego Centrum Kultury mogli poznać plany dotyczące budowy ZCP. W ramach inwestycji na skrzyżowaniu ulic Szczecińskiej, Wyszyńskiego, Towarowej, Bema i 11 Listopada powstanie rondo. Po remoncie ul. Towarowa na całej długości będzie dwukierunkowa. W pobliżu wieży ciśnień zbudowany zostanie dworzec autobusowy z 8 peronami oraz zatoką postojową. Dla samochodów przygotowany będzie parking na 50 aut i zadaszony parking dla rowerzystów. Przebudowane zostaną także chodniki, a wokół powstaną ścieżki rowerowe. – Korzyści z tej inwestycji będzie bardzo wiele. ZCP to na pewno wygoda dla pasażera, który z autobusu MZK, busa, taksówki lub dalekobieżnego autobusu bez problemu przesiądzie się w inny środek lokomocji, również pociąg – mówi zastępca prezydenta Rafał Zając. Pozytywne zmiany odczują również mieszkańcy śródmieścia. – Nie powinno być tak, że w centrum miasta, w pobliżu domów, samochody parkują i zostawiają osoby, które ruszają w dalszą podróż pociągiem, a busy wykorzystują każdą wolną przestrzeń by odebrać lub wysadzić pasażerów. Chcemy to uporządkować. ZCP da nam taką możliwość – dodaje R. Zając.

Inwestycja wpisuje się w tworzenie Szczecińskiej Kolei Metropolitalnej. – Podobne węzły przesiadkowe są na etapie planowania w Goleniowie i Gryfinie oraz w trochę mniejszym zakresie Szczecinie. Centrum przesiadkowe w Stargardzie będzie największe na terenie Szczecińskiego Obszaru Metropolitarnego. W skali naszego kraju to dość pionierski projekt – mówi Maciej Sochanowski z Pracowni Projektowej.

W czasie spotkania w SCK stargardzianie pytali m.in. o organizację ruchu w tym rejonie. Ta jest jeszcze na etapie ostatecznych ustaleń. Pojawił się również pomysł wybudowania przy ZCP wielopoziomowego parkingu, jednak na terenie przy ul. Towarowej jest na to zbyt mało miejsca. Jeden z kierowców pytał o możliwość zabezpieczenia miejsc dla taksówek, która zostanie przeanalizowana. Mieszkańcy byli także ciekawi, czy w budynku przy peronach ZCP będzie możliwość zakupu napojów i przekąsek. Obiekt zaprojektowano w taki sposób, że będzie można
w nim postawić odpowiednie dystrybutory.

Inwestycja ma się rozpocząć wiosną 2017 r. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planami, to ZCP będzie uruchomione jeszcze w roku 2018. Szacowane koszty wynoszą ok. 23 mln zł.

Budowa Zintegrowanego Centrum Przesiadkowego jest powiązana z przebudową linii kolejowej Poznań – Szczecin. Po jej zakończeniu z ZCP tunelem będzie można szybko dojść do dworca i ul. Dworcowej. Wtedy też mieszkańcy i podróżni będą mieli do dyspozycji również parking na około 300 samochodów, który powstanie wzdłuż ul. Barnima.

Zdjęcia: T. Surma
Wizualizacje: Maciej Sochanowski/Pracownia Projektowa
Źródło: Urząd Miasta Stargard
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.
20. urodziny Niedzielnych Spotkań Historycznych. Fotorelacja