Dzisiaj jest: 21.11.2024, imieniny: Janusza, Marii, Reginy

OGÓLNOPOLSKI SUKCES MŁODEGO FIZYKA

Dodano: 10 lat temu

Uczeń Zespołu Szkół nr 1 w Stargardzie Szczecińskim Robert Sikora zajął I miejsce w finale ogólnopolskiego konkursu

OGÓLNOPOLSKI SUKCES MŁODEGO FIZYKA

Fizyczne i Astronomiczne Stypendia w Toruniu FAST 2015 organizowanego przez Wydział Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu i Fundację Aleksandra Jabłońskiego. Finał i wręczenie nagród miały miejsce 28 marca 2015 r. w Toruniu.
 

Konkurs przeznaczony był dla osób, które zakwalifikowały się do drugiego etapu Olimpiady Fizycznej oraz wcześniej osiągnęły sukcesy w dziedzinie fizyki. Praca Roberta – ucznia Technikum Mechatronicznego, polegała na przeprowadzeniu badań procesu sterowania mocą dostarczaną do żarówki w zależności od współczynnika wypełnienia przebiegu prostokątnego. Układ opierał się na tranzystorze POWER MOSFET, który został użyty w roli szybkozmiennego klucza elektronicznego. Badania polegały na obserwacji i interpretacji przebiegów napięciowych i prądowych otrzymanych w wyniku sterowania układu sygnałem prostokątnym o częstotliwości 1 kHz  i regulowanym współczynniku wypełnienia. Wyniki pomiarów zostały poddane analizie liczbowej po uprzedniej identyfikacji i interpretacji zachodzących podczas badań zjawisk. Do wizualizacji przebiegu uczeń wykorzystał bazę sprzętową szkoły: generator funkcyjny, oscyloskop analogowy, oscyloskop cyfrowy oraz zasilacz laboratoryjny. Na potrzeby projektu uczeń wykonał odpowiedni układ badawczy umożliwiający obserwację zachodzących zjawisk.
 

Pomocą i doświadczeniem służyli Robertowi nauczyciel fizyki i wicedyrektor szkoły mgr Ryszard Kondracki oraz nauczyciel przedmiotów zawodowych mgr inż. Robert Białas, który udostępnił Laureatowi pracownię szkolną do niezbędnych badań i pomiarów. Fizyka jest wielką pasją Roberta Sikory, który podkreśla, że teoria, którą przyswoił dopiero w wymiarze praktycznym, doświadczalnym, daje wielką satysfakcję.
 

Laureat otrzymał nagrodę w postaci 100% liczby punktów w procesie rekrutacyjnym na wszystkie kierunki studiów prowadzonych przez Wydział Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, co w praktyce oznacza indeks na wybrany kierunek, stypendium w wysokości 300 zł miesięcznie na okres I roku studiów oraz bezpłatne miejsce w domu studenckim.

Źródło: ZS1 Stargard
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.
Retro Gaming w SCN FILARY. Fotorelacja