Już 14 stycznia w Galerii M Urzędu Marszałkowskiego w Szczecinie o godzinie 13.30 odbędzie się wernisaż wystawy: „Ryszard Baloń Mistrz Graficznej Miniatury – Uczniowie Mistrza Balonia”. Prace będzie można podziwiać przez cały kwartał.
Zaprezentowane będzie niemal 200 prac powstałych w ciągu ostatnich 14 lat w pracowni grafiki warsztatowej MDK – mówi Ryszard Baloń. - Jest to 3 wystawa z cyklu prezentacji organizowanych przez pracownię „Nauczyciel i uczniowie”. Pierwsza odbyła się w Muzeum Drukarstwa w Cieszynie, druga w Karwinie w Czechach.
Jak podkreślają organizatorzy – w wystawie biorą udział graficy w różnym wieku - najmłodszy autor ma zaledwie 10 lat.
Prezentowane prace wykonane są w technikach: sucha igła, akwaforta, akwatinta, mezzotinta i linoryt. Pracownia w murach MDK działa już czternaście lat. - Na początku grupa liczyła zaledwie sześć osób, obecnie pracujemy w dwóch grupach po trzynaście osób – wspomina Ryszard Baloń. - Pracownia dysponuje trzema profesjonalnymi prasami graficznymi, które umożliwiają tłoczenie grafik w najbardziej skomplikowanych technikach graficznych. Dobre warunki techniczne pracowni sprzyjają podejmowaniu przez uczestników różnorodnych działań warsztatowych, od prostych działań linorytniczych poprzez techniki wklęsłodrukowe suche i trawione.
Podczas zajęć warsztatowych uczestnicy nabywają umiejętność wyrażania swoich emocji oraz wizualizacji treści za pomocą takich technik graficznych jak: linoryt, linoryt na traconą płytę, sucha igła, monotypia, kolografia, akwaforta, akwatinta i mezzotinta. Uczestnicy pracowni biorą aktywny udział w życiu kulturalnym miasta. Podczas różnych uroczystości miejskich tworzymy grupy warsztatowe, których zadaniem jest zapoznanie społeczeństwa naszego miasta z trudną dziedziną sztuki, jaką jest grafika warsztatowa. W ciągu czternastu lat uczestnicy pracowni grafiki warsztatowej brali udział w wielu konkursach graficznych w kraju i za granicą, zdobywając łącznie 85 nagrody, 78 wyróżnień i 206 udziałów w wystawach. Niezwykłym osiągnięciem było uzyskanie przez Sylwię Wojewodę nagrody „Złotego rylca” im. Henryka Fajlhauera na XXVI Międzynarodowym Biennale Ekslibrisu Współczesnego w Malborku. Równie ważnym rezultatem może pochwalić się Natalia Leszczyńska, która została nagrodzona tytułem „Super talent” w XVI Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym „Architektura mojego regionu” była też uhonorowana Nagrodą Specjalną Jury konkursu graficznego we Włoszech. Już w pierwszych latach funkcjonowania pracowni grafiki warsztatowej dwie uczestniczki otrzymały stypendia prezydenta miasta Stargard, a w kolejnych latach liczba stypendiów urosła do dwunastu. Pracownia otrzymała 5 nagród głównych oraz 2 wyróżnienia w różnych konkursach w kraju i na świecie.
Wydarzenie uświetni występ grupy wokalnej Rupaki z MDK w Stargardzie pod kierunkiem Ewy Krysian.
Ryszard Baloń jest nauczycielem z wieloletnim stażem w zakresie edukacji artystycznej zarówno dorosłych, jak i uczniów różnych poziomów edukacyjnych. Ukończył Wyższą Szkołę Pedagogiczną w Opolu, jest nauczycielem dyplomowanym. Zajmuje się malarstwem, rysunkiem i cyfrowym projektowaniem graficznym. Grafiką warsztatową zajmuje się od 1974 rok, poznając i zgłębiając wszystkie znane dotąd techniki graficzne. W swojej działalności artystycznej stosuje niemal wszystkie techniki, jednak najbardziej aktywnie stosuje suchą igłę, która jest kompilacją różnych technik wklęsłych. W ciągu tego okresu wykonał ponad 400 skatalogowanych grafik. Brał udział w wielu wystawach i konkursach graficznych w kraju i na świecie. Jest laureatem wielu nagród i wyróżnień. Do najważniejszych należą: stypendium w Akademii Stuk pięknych w Barcelonie, nagroda „Złoty rylec” im. Henryka Failhauera, Medal im. Janusza Szymańskiego w Malborku, dwie kolejne nagrody Prezydenta miasta Stargard, medal honorowy „Zasłużony dla Kultury Polskiej” oraz tytuł „Zasłużony dla miasta Stargard”. Ostatnie dwa lata przyniosły:
-
Dwie nagrody w konkursie (Incisori Italiani - Primo Premio – Exlibris i Grafika) we Włoszech
-
Nagrodę dla MDK za działalność Pracowni Grafiki Warsztatowej, przyznaną przez Stowarzyszenie Grafików Włoskich
-
Nagrodę i medal dla MDK za najlepszy zestaw prac na XXIII Międzynarodowym Biennale Grafiki Dzieci i Młodzieży w Toruniu
-
Pierwszą nagrodę za ekslibris dla Muzeum Zamkowego w Malborku na Międzynarodowym Biennale Ekslibrisu Współczesnego w Malborku
-
Pierwszą nagrodę i medal za najlepszy zestaw prac na Międzynarodowym Biennale Ekslibrisu Współczesnego w Malborku
-
Nagrodę Pro-Arte Marszałka Woj. Zachodniopomorskiego
-
Pierwszą nagrodę w międzynarodowym konkursie graficznym – ArtStudio - RedHood w Warszawie.
Inf. prasowa MDK Stargard
Od Redakcji: przypominamy wywiad przeprowadzony z panem Ryszardem Baloniem w ramach cyklu "Zasłużony dla Miasta Stargardu" i opublikowany 26 maja 2023 roku.