Dzisiaj jest: 13.7.2024, imieniny: Danieli, Irwina, Małgorzaty

Wraki na stargardzkich parkingach. Dlaczego ich usunięcie trwa tak długo?

Dodano: 3 dni temu Autor:

Stargardzcy strażnicy miejscy regularnie przyjmują zgłoszenia dotyczące porzuconych pojazdów w różnych częściach miasta.

Wraki na stargardzkich parkingach. Dlaczego ich usunięcie trwa tak długo?

Stargardzcy strażnicy miejscy regularnie przyjmują zgłoszenia dotyczące porzuconych pojazdów w różnych częściach miasta. W zeszłym roku na zlecenie straży odholowano z drogi 7 pojazdów. Dlaczego usunięcie wraczejących samochodów jest tak długotrwałe?

Straż Miejska w Stargardzie poinformowała, że w 2023 roku na podstawie Ustawy prawo o ruchu drogowym otrzymała 111 zgłoszeń związanych z podejrzeniem porzucenia pojazdu w pasie drogowym. W wyniku wdrożonych przez straż działań 50 pojazdów zostało zabranych przez właścicieli, a 7 pojazdów odholowano z drogi na zlecenie straży.

Mimo systematycznego usuwania z parkingów pojazdów noszących znamiona wraczejących ciągle pojawiają się nowe. Radny Rady Miejskiej Krzysztof Kozłowski poinformował, że miesiąc temu na ulicy Piłsudskiego naprzeciw posesji nr 64, pozostawiony został samochód osobowy marki Ford. – Samochód stoi na terenie zielonym. Sposób pozostawienia pojazdu może świadczyć o jego porzuceniu, ustawiony został na kostkach betonowych, na dachu położone koła, brak tablicy rejestracyjnej- zwrócił uwagę radny. – Bardzo proszę o niezwłoczne usunięcie pojazdu z pasa drogowego drogi publicznej- zwrócił się Krzysztof Kozłowski do Prezydenta Miasta.

Anna Hibner-Cierpicka, Zastępca Dyrektora Wydziału Zarządzania Kryzysowego i Spraw Obronnych UM w Stargardzie poinformowała, że od dnia 5 czerwca trwają czynności służbowe, realizowane zarówno przez Straż Miejską w Stargardzie, jak i przez Komendę Powiatową Policji w Stargardzie. – Dalsze czynności, zmierzające m.in. do usunięcia pojazdu uzależnione są od ustaleń tych służb co do jego statusu prawnego- poinformowała urzędniczka.

By samochód mógł zostać uznany za wrak, musi spełniać przesłanki wynikające z ustawy. O wraku mówi się wtedy, kiedy auto nie posiada tablic rejestracyjnych albo jest nieużywane od dłuższego czasu oraz nie posiada ważnego ubezpieczenia OC i przeglądu technicznego. Najpierw do właściciela wysyłany jest nakaz na doprowadzenie pojazdu do stanu używalności w żądanym terminie. Jeżeli właściciel nie wywiązuje się z zaleceń, a są podstawy wyczerpujące znamiona wykroczenia z Ustawy o recyklingu pojazdów, może zostać ukarany mandatem karnym w wysokości do 500 zł. Ustalenie właściciela w przypadku takich pojazdów zazwyczaj jest długotrwałe, ponieważ nie wszyscy dopełniają obowiązku powiadomienia Starosty o zbyciu lub nabyciu pojazdu, a przez to informacje w bazie danych CEPiK są nieaktualne.

Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.
VI Festyn Historyczny „W krainie Gryfa”. Fotorelacja