Złote Szkoły NBP to ogólnopolski program edukacyjny skierowany do środowisk szkolnych. Ideą programu jest przygotowanie dzieci i młodzieży do bezpiecznego i swobodnego poruszania się po świecie finansów. Zespół Szkół nr 2 im. Mikołaja Kopernika w Stargardzie po raz pierwszy wziął udział w tegorocznej IV już edycji tego programu, której tematem przewodnim był: „Polski złoty w obiegu od 100 lat – NBP i jego funkcja emisyjna” i uzyskał tytuł Złotej Szkoły NBP.
Aby uzyskać to wyróżnienie, w szkole zawiązała się Drużyna Ambasadorów Edukacji Ekonomicznej, która musiała wykonać 3 zadania rozpowszechniające wiedzę z dziedziny ekonomii:
· Lekcja z ekonomią. Zadanie polegało na przeprowadzeniu lekcji szkolnej na temat „Polski złoty w obiegu od 100 lat – NBP i jego funkcja emisyjna” w ramach dowolnego przedmiotu. Lekcja miała interdyscyplinarny charakter. Łączyła tematykę ekonomii z historią i etyką. Lekcja ta została przeprowadzona w klasie 2er przez panią mgr Małgorzatę Makowską i panią mgr Dorotę Rutkowską. W czasie lekcji nasi uczniowie uczący się w zawodzie technik ekonomista i technik rachunkowości mogli znaleźć odpowiedzi na takie pytania jak: Jak my, jako społeczeństwo postrzegamy pieniądz? Jaki mamy do niego stosunek? Skąd wzięła się złotówka? Jaka jest jej historia? Jaka instytucja zajmuje się emisją pieniądza w Polsce? Jakie zabezpieczenia chroniące przed fałszerstwami posiadają nasze znaki pieniężne?
· Debata szkolna. Zadanie polegało na przeprowadzeniu przez uczniów debaty szkolnej poświęconej tematowi „Polski złoty w obiegu od 100 lat – NBP i jego funkcja emisyjna”. W debacie wzięli udział uczniowie klas 2,3 i 4 o profilu technik rachunkowości oraz technik ekonomista. Spotkanie rozpoczęło się wykładem przeprowadzonym przez zaproszoną ekspertkę Panią Bernadetę Kubicką pełniącą funkcję skarbniczki w Urzędzie Gminy Stargard. W kolejnym etapie uczniowie debatowali na temat zasad użytkowania banknotów i monet w Polsce, a także przytaczali argumenty za i przeciw wykorzystywania gotówki oraz pieniądza elektronicznego.
· Warsztat uczniowski. Zespół Ambasadorów Edukacji Ekonomicznej przeprowadził warsztat uczniowski dla uczniów zaprzyjaźnionej szkoły podstawowej. Warsztat miał na celu popularyzować temat „Polski złoty w obiegu od 100 lat – NBP i jego funkcja emisyjna”. Przyszli absolwenci szkoły podstawowej mogli dowiedzieć się między innymi: jak pieniądze pojawiły się w życiu codziennym człowieka, jaka była historia powstania Polskiej waluty. Na koniec nasi goście mogli spróbować sił w zaprojektowaniu własnego banknotu z wizerunkiem patrona ZS2 Mikołaja Kopernika.
Relację z realizacji powyższych zadań można obejrzeć na fanpage drużyny klikając na poniższy link https://www.facebook.com/profile.php?id=61556290627333
W skład Drużyny Ambasadorów Edukacji Ekonomicznej w ZS2 weszli mgr Małgorzata Makowska i mgr Dorota Rutkowska – koordynatorki projektu oraz uczniowie 2, 3, oraz 4 klas technikum:
· Lisa Prejzner – technik ekonomista
· Daria Jeremiejczyk - technik ekonomista
· Maciąg Julia - technik rachunkowości
· Aleksandra Dziakowicz - technik rachunkowości
· Kinga Majewska- technik rachunkowości
· Marta Garczyńska- technik rachunkowości
· Julia Kubicka - technik rachunkowości
· Laura Górska - technik ekonomista
· Kornelia Przybysz- technik rachunkowości
· Eliza Słojkowska - technik rachunkowości
Tytuł „Złotej Szkoły NBP” otrzymują szkoły, które zdobyły min. 25 punktów za przeprowadzone zadania. NBP ocenia i przyznaje punkty m.in. za pomysłowość i oryginalność zadań, metody i narzędzia edukacyjne, dopasowanie zadań do wieku i percepcji odbiorców, jakość i atrakcyjność realizacji, zasięg i poziom zaangażowania odbiorców i członków drużyny oraz dbałość o ciekawe formy utrwalenia wiedzy.
Potwierdzeniem uzyskania tytułu „Złota Szkoła NBP” jest certyfikat Narodowego Banku Polskiego przyznawany szkole oraz członkom drużyn.
ZESPÓŁ SZKÓŁ NR 2 W STARGARDZIE
Tu jesteś:
- Wiadomości
- Edukacja
- Ekonomik Złotą Szkołą NBP