Dzisiaj jest: 15.4.2024, imieniny: Adolfiny, Odetty, Wacława

W Ekopunkcie nie przyjmują opon motocyklowych. Co z nimi zrobić?

Dodano: 2 miesiące temu Autor:
Redakcja poleca!

Stargardzki Ekopunkt przy ul. Bogusława IV nie przyjmuje odpadów, którymi są opony motocyklowe. Problem ten będzie analizowany na najbliższej (27.02.2024 r.) sesji Rady Miejskiej.

W Ekopunkcie nie przyjmują opon motocyklowych. Co z nimi zrobić?
Stargardzki Ekopunkt przy ul. Bogusława IV nie przyjmuje odpadów, którymi są opony motocyklowe. Problem ten będzie analizowany na najbliższej (27.02.2024 r.)  sesji Rady Miejskiej.

Stargardzki Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych przy ul. Bogusława IV nie przyjmuje opon motocyklowych. Mieszkańcy miasta mogą raz na dwa lata, w ramach dostępnego limitu, oddać 8 opon samochodowych. O włączenie opon motocyklowych do limitu zaapelowali radni rady Miejskiej Monika Kieliszak, Norbert Śliwa, Zdzisław Wilk i Damian Gralak.

Na najbliższej sesji Rady Miejskiej pod głosowanie poddana będzie uchwała dotycząca odbierania odpadów komunalnych przez właścicieli nieruchomości. Jest to odpowiedź na problem zgłoszony przez radnych. – W Stargardzie osoby uiszczające opłatę za gospodarowanie odpadami posiadają często motocykle i jest to ich główny środek transportu. Opony motocyklowe powinny być przyjmowane w Punkcie Selektywnej Zbiórki Odpadów z kilku istotnych powodów- tłumaczą radni. – W pierwszej kolejności podlegają one wymianie z powodu normalnego zużycia, podobnie jak opony samochodowe, jednakże nie wszystkie warsztaty prowadzą wymianę opon motocyklowych i użytkownicy motocykli zmuszeni są wykonywać wymianę samodzielnie. Pomimo że opony motocyklowe posiadają ten sam kod odpadu, nie są obecnie przyjmowane w Ekopunkcie, ponieważ obowiązująca uchwała Rady Miejskiej z 2020 r. w treści wskazuje tylko opony samochodowe- wyjaśniają.

Radni, którzy podpisali się pod pomysłem włączenia opon motocyklowych do ustalonego limitu tłumaczą, że odpowiednie utylizowanie opon motocyklowych w Ekopunkcie umożliwia ich skierowanie do procesów recyklingu, co wpisuje się w ramy zrównoważonego gospodarowania odpadami. – Dodatkowo, opony te zawierają składniki, które mogą stanowić zagrożenie dla środowiska, dlatego właściwa utylizacja jest kluczowa. Przekazanie opon motocyklowych do systemu selektywnej zbiórki odpadów przyczynia się do redukcji odpadów składowanych na składowiskach, co jest istotne dla środowiska. Ponadto, ich obecność w komunalnych odpadach może dodatkowo obciążyć system odpadowy. Włączenie tych opon do systemu selektywnej zbiórki odpadów stanowi zatem krok w kierunku pełniejszej ochrony środowiska, wspierając ideę zrównoważonego rozwoju- uzasadnili wnioskodawcy.

We wtorek na sesji Rady Miejskiej radni zagłosują nad zmianą brzmienia paragrafu 2 w uchwale z 2020 r., który ma brzmieć: „Powstające w gospodarstwach domowych odpady komunalne w postaci zużytych opon przyjmowane są wyłącznie w Ekopunkcie, w ilości nie większej niż 8 sztuk opon samochodowych, lub motocyklowych w okresie 3 lat”.
 
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.
Stargard i blue. Fotorelacja