Dzisiaj jest: 21.7.2024, imieniny: Danieli, Wawrzyńca, Wiktora

Na murkach przy Placu Targowym pojawią się barierki

Dodano: 8 miesięcy temu Autor:

Miasto chce uniemożliwić przesiadywanie całymi dniami w okolicach szaletu miejskiego na Placu Targowym. Powstaną tam barierki na murkach.

Na murkach przy Placu Targowym pojawią się barierki
Miasto chce uniemożliwić przesiadywanie całymi dniami w okolicach szaletu miejskiego na Placu Targowym. Powstaną tam barierki na murkach.

Urząd Miasta przeznaczył 41 251 zł na rewitalizację Placu Targowego, w ramach której wykonane zostaną barierki na murkach w celu zabezpieczenia przed osobami przesiadującymi na murkach oraz nasadzenia zieleni. Od wielu lat Miasto boryka się ze stałymi bywalcami okolic szaletu miejskiego, którzy przesiadują tam całe dnie. Wielokrotnie z prośbami o interwencję zgłaszali się mieszkańcy tej części miasta. Teraz Urząd chce ukrócić ten proceder.

Do 15 listopada chętni wykonawcy mogli składać swoje oferty w postępowaniu prowadzonym przez Zarząd Usług Komunalnych w Stargardzie dotyczącym rewitalizacji Placu Targowego. W jej ramach, aby zapobiec przesiadywaniu osób niepożądanych, na murkach Miasto planuje zlikwidować istniejące siedziska. Dodatkowo na murku zamocowane zostaną barierki, które będą dodatkową przeszkodą i uniemożliwią przesiadywanie. Jak wskazano w wytycznych, profil, z którego wykonana będzie barierka, powinien być „niewygodny”. Same barierki należy zamontować na kotwy chemiczne z grubą szpilką. Nie należy używać kotew montażowych, które mogłyby zostać odkręcane przez osoby tam przebywające. Całość barierki wykonawca powinien wykonać ze stali ocynkowanej, malowanej proszkowo tak, aby zachowały efekt wizualny przez długi czas. Dostosować należy również wysokość, na jakiej zamontowany zostanie profil, tak aby niewygodnie było siedzieć zarówno na murku jak i na profilu ze stopami opartymi na murku.

Nowe zagospodarowanie zielenią zakłada wprowadzenie w przestrzenie między murkami krzewów, traw i bylin. Całą przestrzeń planuje się oczyścić z chwastów, trawy i wyrównać. Na tak przygotowany teren planuje się wprowadzić połaciowe nasadzenia krzewów z gatunku berberys „Red Carpet” oraz kosodrzewiny w odmianie „Pumilio”. Łukowato wygiętym cierniste pędy berberysów z czasem zachodzić będą na murek, przewieszając się przez niego, co zniechęcić ma do przesiadywania na murkach. Ponadto krzewy wyglądają efektownie do jesieni, kiedy przebarwiają się na kolor karminowy. Zimowym akcentem będą grupy zimozielonej kosodrzewiny o soczysto-zielonym zabarwieniu igieł. Lekkości całemu założeniu dodadzą połacie zwiewnych traw miscanta oraz rozplenicy. Barwnym akcentem będą również pojawiające się purpurowe kwiaty jeżówki.

Ze względu na istniejącą infrastrukturę podziemną nie ma możliwości wprowadzenia pełnowartościowych drzew. Aby układ zieleni był jednak bardziej przestrzenny w odbiorze w planach, jest wprowadzenie pojedynczych wysokich krzewów świdośliwy, która dzięki wystrzyżeniu pędów od podstawy wygląda jak niewielkie drzewo wielopniowe. System korzeniowy jednak nie jest inwazyjny i nie będzie kolidować z istniejącą infrastrukturą podziemną.
 
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.
Podsumowanie akcji Rowerowa Stolica Polski - Stargard 2024. Fotorelacja