Dzisiaj jest: 19.5.2024, imieniny: Celestyny, Iwony, Piotra

Teatr Współczesny: repertuar [01 - 31.10]

Dodano: 8 miesięcy temu Autor:
Redakcja poleca!

Mimo że nie spadły jeszcze pierwsze liście, a pogoda bywa kapryśna, na dobre rozpoczynamy sezon jesienny.

Teatr Współczesny:  repertuar [01 - 31.10]
Mimo że nie spadły jeszcze pierwsze liście, a pogoda bywa kapryśna, na dobre rozpoczynamy sezon jesienny. A to oznacza tylko jedno — wysmakowane premiery i spektakle. Postanowiliśmy więc sprawdzić, jakie nowości czekają was w Teatrze Współczesnym w Szczecinie. Będzie się działo, nie przegapcie!

„Czerwony Kapturek” - wciąż aktualny 

Na deskach Teatru Współczesnego, po raz pierwszy (w październiku) pojawi się w tę niedzielę. „Czerwony Kapturek” w reżyserii Joëla Pommerat, to nie tylko ukochana bajka z dzieciństwa opowiedziana językiem choreografii, to sztuka pełna muzyki, tajemnicy, grozy i śmiechu. Francuski reżyser nie tylko porusza dobrze nam znaną przestrogę. Przedstawiając postać wilka, czerwonego kapturka oraz czarny las — stawia na dowolność, dając nam swobodę interpretacji. Czego się boisz? Czy widzisz czerwień? Gdzie ona jest? A kim jest wilk? Podobno warto czasem zanurzyć się w głębokim ciemnym lesie, zmierzyć się z bestią i sprawdzić swoje siły, sprawdzić swoją moc.

Niech żyje bal - „Dotyk za dotyk. Dansing”

Czy kiedykolwiek miałeś okazje zatańczyć w teatrze? Jeśli nie, to dobrze się składa, ponieważ od trzeciego października w Teatrze Współczesnym odbędzie się taneczna potańcówka, na której nie może zabraknąć właśnie ciebie. Spektakl porwał już do tańca krytyków teatralnych, zbierając tym samym żyzny plon pochwał. Teraz porwie niejednego speszonego i niezdecydowanego. Tym razem żadne wymówki nie przejdą obojętnie. Zatem szykujecie wygodne buty, bo czekają na was szampańska zabawa, feeria barw i taneczny sznyt, odblaski dyskotekowej kuli, trunki i przekąski. Czy jesteście gotowi na niezapomnianą zabawę?

„Król potworów” - o końcu świata na wesoło i z dystansem?

Spektakl w reżyserii Marcina Libera na podstawie scenariusza Michała Kmiecika w nieszablonowy sposób porusza temat nadchodzącej katastrofy klimatycznej i jej konsekwencji. Akacja rozpoczyna się w latach 60- tych XX wieku, a następnie przenosi się do nieodległej nam przyszłości, gdzie spotyka się grupa byłych żołnierzy. Oficerowie idą do lasu, na pierwsze po wojnie polowanie, jednak tam kryje się coś dziwnego… Aktorzy odegrają swoje role na Dużej Scenie już szóstego października.

Spartakus. Miłość w czasach zarazy

Od piątku, trzynastego października w Teatrze Współczesnym będzie można obejrzeć poruszający i niezapomniany spektakl „Spartakus. Miłość w czasach zarazy” w reżyserii Jakuba Skrzywanka. Reżyser porusza aktualny temat samobójstwa wśród dzieci i młodzieży LGBTQ +. Dramat nie pozostaje obojętny także na kwestię zaburzeń odżywiania i okaleczania się.
Spektakl powstał na podstawie serii reportaży Janusza Schwertnera, materiałów dokumentalnych i wywiadów z pacjentami, rodzicami oraz medykami oddziałów psychiatrii dziecięcej w Polsce.
Dwugodzinna sztuka jest przeznaczona dla widzów powyżej szesnastego roku życia, gdyż zawiera sceny nagości.

Sen nocy letniej

W XVI wieku William Shakespeare stworzył jedno z najpopularniejszych dzieł świata - „Sen nocy letniej”. Współcześnie dwóch utalentowanych reżyserów — Justyna Sobczyk oraz Jakub Skrzywanek, na wzór tego szekspirowskiego klasyka, napisali dzieło, które staje się miejscem bez barier i niczyjej oceny, dającym przestrzeń do ponownego zdefiniowania siebie i swoich pragnień.  Twórcy podkreślają, że każdy z nas ma prawo do miłości, dlatego zaprosili do współpracy szczecińskich artystów z niepełnosprawnościami, którzy opowiedzą, czym dziś jest i może być pragnienie miłości.
Pierwszy seans zaplanowano na dwudziestego października.


Zabić prezydenta

Ta historia wydarzyła się naprawdę. „Zabić prezydenta” w reżyserii Piotra Ratajczaka docieka prawdy, sensu i istoty zabójstwa pierwszego prezydenta RP — Gabriela Narutowicza przez Eligiusza Niewiadomskiego — Polaka, katolika, męża, ojca i artysty. Myślał, że zbawi świat…?
Sztuka wystawiana będzie przez trzy dni: od dwudziestego do dwudziestego drugiego października.

Powiem ci jutro

Od dwudziestego siódmego do dwudziestego dziewiątego października będziemy mogli oglądać sztukę, która przygląda się obecnej współczesności oraz skupia swoją uwagę na wartości i znaczeniu pokoju, który „jeszcze wczoraj” był czymś stabilnym i normalnym. Pokazuje kruchość i ulotność bezpieczeństwa, a także podkreśla, że namacalność niebezpieczeństwa nieprzerwanie podważa wszystkie nasze cenne wartości.

 


Najedź kursorem na grafikę, kliknij i powiększ

 

Julia Zygmuntowicz doskonali swój warsztat dziennikarski w Pracowni Lokalności i Dziennikarstwa w Stargardzkim Centrum Kultury pod okiem Aleksandry Zalewskiej-Stankiewicz.
Korzystając z gościnności naszego portalu, który w swojej misji ma promocję młodych talentów, publikuje na nim swoje artykuły.

 
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.
Dzień Pionierów 12.05.2024. Fotorelacja