Dzisiaj jest: 19.5.2024, imieniny: Celestyny, Iwony, Piotra

Strażacy ochotnicy rozmawiali w Stargardzie

Dodano: 8 miesięcy temu Autor:

Co zmieniła nowelizacja ustawy o OSP i skąd ochotnicy mogą pozyskać sprzęt? Na te pytania można było uzyskać odpowiedź podczas poniedziałkowego spotkania w KP PSP w Stargardzie.

Strażacy ochotnicy rozmawiali w Stargardzie

Co zmieniła nowelizacja ustawy o OSP i skąd ochotnicy mogą pozyskać sprzęt? Na te pytania można było uzyskać odpowiedź podczas poniedziałkowego spotkania w KP PSP w Stargardzie.

W poniedziałek w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Stargardzie odbyło się spotkanie z Prezesami oraz Komendantami gminnymi Ochotniczych Straży Pożarnych. W obecności posła Michała Jacha, wojewody Zbigniewa Boguckiego oraz Zastępcy Komendanta Wojewódzkiego PSP druhowie z OSP powiatu stargardzkiego rozmawiali o nowelizacji ustawy o OSP. W trakcie spotkania Dyrektor Agencji Mienia Wojskowego w Szczecinie Monika Kieliszak przedstawiła możliwości pozyskania przez OSP asortymentu z AMW.

Nowelizacja ustawy o ochotniczych strażach pożarnych weszła w życie 8 września. Wprowadziła większy zakres zadań własnych gmin z zakresu ochrony przeciwpożarowej, doprecyzowała procedurę weryfikacji wniosków o świadczenie ratownicze i przepisy dotyczące ekwiwalentu pieniężnego. Jak informuje portal prawo.pl, nowela reguluje też kwestie szkoleń strażaków ochotników OSP oraz roszczeń, które przysługują mu gdy dozna uszczerbku podczas zawodów.

Ochotnicze Straże Pożarne mają kilka możliwości pozyskania używanego sprzętu. Na podstawie ustawy o ochronie przeciwpożarowej, Państwowa Straż Pożarna jest zobowiązana do przekazywania nieodpłatnie technicznie sprawnego, zbędnego sprzętu i urządzeń ochotniczym strażom pożarnym. W tym celu zainteresowana jednostka OSP powinna złożyć wniosek do Komendanta Wojewódzkiego PSP. Sprzęt można pozyskać również z Ministerstwa Obrony Narodowej. Minister MON ogłasza nabór wniosków o nieodpłatne przekazanie na własność mienia ruchomego Skarbu Państwa. Szczegółowe informacje, wzór wnioski oraz termin składania wniosków zgodnie z treścią danego ogłoszenia są dostępne na stronie MON. Na podstawie rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie szczegółowego gospodarowania składnikami rzeczowymi majątku ruchomego Skarbu Państwa jednostki OSP mogą wnioskować do danego organu administracji publicznej oraz kierowników jednostek o przekazanie zbędnych składników rzeczowych majątku ruchomego. Darowizny dokonuje się na pisemny wniosek zainteresowanego podmiotu.

Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.
Dzień Pionierów 12.05.2024. Fotorelacja