Dzisiaj jest: 19.5.2024, imieniny: Celestyny, Iwony, Piotra

?ŚWIATŁOŚĆ I PRAWDA? - podsumowanie trzeciej edycji Soni Spatium

Dodano: 8 miesięcy temu Autor:
Redakcja poleca!

Przez ostatnie dni mieliśmy okazję być świadkami czegoś naprawdę niezwykłego i dogłębnie zdumiewającego.

?ŚWIATŁOŚĆ I PRAWDA? - podsumowanie trzeciej edycji Soni Spatium

Trzecia edycja Soni Spatium swoją światłością zaskoczyła nas wszystkich, przypominając tym samym o wielkości talentu, wybitnego prof. Marka Jasińskiego, którego kompozycje podbiły nie tylko Polskę, ale i Europę. Stargard może być dumny!

Przez ostatnie dni mieliśmy okazję być świadkami czegoś naprawdę niezwykłego i dogłębnie zdumiewającego. Trzecia edycja Soni Spatium swoją światłością zaskoczyła nas wszystkich, przypominając tym samym o wielkości talentu, wybitnego prof. Marka Jasińskiego, którego kompozycje podbiły nie tylko Polskę, ale i Europę.

Od trzech lat w stargardzkiej Kolegiacie NMP, orkiestra „Camerata Stargard” organizuje Międzynarodowy Festiwal im. prof. Marka Jasińskiego. Tegoroczne obchody odbywały się właśnie  tam w dniach od piątku do niedzieli, natomiast w poniedziałek miały miejsce w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie. Hasłem trzeciej edycji międzynarodowego festiwalu była „ŚWIATŁOŚĆ I PRAWDA”. Stargardzianie mogli usłyszeć mistrzowską muzykę kameralną, orkiestrową oraz chóralną. Podczas tych dni wystąpił m.in. bezkonkurencyjny dyrygent Matthias Beckert wraz z niemiecką grupą muzyczną — Cantabile Regensburg, Międzynarodowa Akademia Chóralna in terra pax, wybitni dyrygenci — Núria Cunillera Salas i Szymon Wyrzykowski, organista Jan Kępiński, śpiewaczka Łucja Szablewska-Borzykowska oraz Chór Akademicki im. prof. Jana Szyrockiego Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie. 

„Proszę Państwa tu i teraz w Stargardzie dzieją się niesamowite rzeczy. Dziękuję Państwu, że jesteście. Proszę, mówcie o festiwalu, to jest nasza perła stargardzka; perła, o której musi być bardzo głośno”. - opowiadał dyrektor artystyczny, Szymon Wyrzykowski, którego piątkowa przemowa była otwarciem obchodów uroczystości.  

„Podczas pierwszej edycji tego festiwalu podziękowałam osobom, które pomagają w organizacji tego wydarzenia. Natomiast nie podziękowałam tym, dla których właściwie tworzymy ten festiwal. Szanowni Państwo dziękuję serdecznie, że jesteście, że chcecie słuchać i przede wszystkim, że pamiętacie o Marku Jasińskim. Naprawdę dziękuję”. - mówiła dyrektor festiwalu Monika Konopczyńska. Dodatkowo organizatorka zadedykowała III edycję festiwalu swojemu zmarłemu śp. mężowi — Grzegorzowi Konopczyńskiemu, który był inicjatorem Festiwalu Soni Spatium. 

Zdjęcia z wydarzenia zostały zamieszczone na profilu Fb portalu w dniach: niedziela, poniedziałek, wtorek


Julia Zygmuntowicz doskonali swój warsztat dziennikarski w Pracowni Lokalności i Dziennikarstwa w Stargardzkim Centrum Kultury pod okiem Aleksandry Zalewskiej-Stankiewicz.
Korzystając z gościnności naszego portalu, który w swojej misji ma promocję młodych talentów, publikuje na nim swoje artykuły.

 

Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.
Dzień Pionierów 12.05.2024. Fotorelacja