Dzisiaj jest: 19.5.2024, imieniny: Celestyny, Iwony, Piotra

Duże zagrożenie pożarowe w lasach

Dodano: rok temu Autor:

Utrzymujące się od kilku tygodnie wysokie temperatury powietrza oraz brak opadów spowodowały, że w lasach zagrożenie pożarowe wzrosło do dużego, ostatniego w trzystopniowej skali.

Duże zagrożenie pożarowe w lasach

Utrzymujące się od kilku tygodnie wysokie temperatury powietrza oraz brak opadów spowodowały, że w lasach zagrożenie pożarowe wzrosło do dużego, ostatniego w trzystopniowej skali. Jak uchronić las przed pożarem?

Synoptycy prognozują, że przez najbliższe kilka dni na terenie całego województwa zachodniopomorskiego będą nadal utrzymywały się wysokie temperatury powietrza oraz brak opadów atmosferycznych. Takie warunki wpływają wzrost zagrożenia pożarowego. Od początku roku do 2 czerwca na terenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinie wybuchły 83 pożary, na powierzchni 6,59 ha. Dodatkowo leśnicy interweniowali przy 18 pożarach traw i nieużytków bezpośrednio zagrażających lasom.

Służby leśne przyznają, że początek czerwca, który sprzyja wypoczynkowi, jest szczególnie trudny dla służb leśnych odpowiedzialnych za bezpieczeństwo pożarowe lasów. To właśnie w dniach około długiego weekendu powstaje statystycznie najwięcej pożarów w lesie. - Upalne suche tygodnie powodują, że tegoroczny okres zagrożenia pożarowego lasów jest wyjątkowo pracowity. Apelujemy o zawiadamianie najbliższej jednostki straży pożarnej lub pracowników Służby Leśnej o zauważonych pożarach lasu lub pożarach bezpośrednio im zagrażającym- informuję leśnicy z RDLP w Szczecinie.

Mimo dużego zagrożenia pożarowego w naszym województwie, leśnicy na tę chwilę nie rozważają wprowadzenia zakazu wstępu do lasu. Apelują jednak o zachowanie ostrożności podczas pobytu w lesie oraz przypominają, iż w lesie i na terenach śródleśnych nie można rozpalać ognisk, grilli oraz palić papierosów. - Każdy pożar to określone straty, od tych niepoliczalnych w środowisku przyrodniczym, po te wymierne finansowo. Tylko koszt odnowienia jednego hektara spalonej powierzchni lasu przekracza 15 tys. zł- informują leśnicy.

Na terenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinie istnieje infrastruktura, która jest bardzo przydatna w codziennej ochronie lasu przed pożarami. W tym sezonie do dyspozycji jest 56 obiektów wysokościowych wyposażonych w kamery i 13 dostrzegalni tradycyjnych z obserwatorem. W każdym z 35 nadleśnictw uruchomiony został Punkt Alarmowo-Dyspozycyjny, który uzupełnia system przeciwpożarowy lasów. Również w każdym nadleśnictwie codziennie w gotowości utrzymywanych jest 35 samochodów patrolowo-gaśniczych oraz 5 samolotów gaśniczych oraz jeden patrolowy. Dodatkowo w czujności pozostaje blisko 200 leśników.

 


Najedź kursorem na grafikę, kliknij i powiększ

Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.
Dzień Pionierów 12.05.2024. Fotorelacja