Dzisiaj jest: 15.6.2024, imieniny: Jolanty, Lotara, Wita

Będzie następny odcinek obwodnicy

Dodano: rok temu
Redakcja poleca!

Ruszamy z kolejną częścią obwodnicy północnej ? od ul. H. Wieniawskiego do wiaduktu na ul. Składowej, która umożliwi płynne połączenie z ul. Podleśną.

Będzie następny odcinek obwodnicy

Ruszamy z kolejną częścią obwodnicy północnej – od ul. H. Wieniawskiego do wiaduktu na ul. Składowej, która umożliwi płynne połączenie z ul. Podleśną. Niebawem zacznie się projektowanie, a start robót budowlanych planowany jest na początek 2024 roku. Ten odcinek razem z ukończonym fragmentem od ul. E. Orzeszkowej do ul. Składowej pozwolą na zdecydowane usprawnienie ruchu w całym mieście i przeniesienie go poza centrum.
 

Umowę na inwestycję o wartości ponad 25 300 000 zł podpisano ze spółką STRABAG z Pruszkowa, która zaproponowała najkorzystniejszą cenę.

– Ten element obwodnicy to następny duży krok w przygotowaniach alternatywnej trasy dla stargardzian, ale również ku wyprowadzeniu z miasta tranzytu pomiędzy Szczecinem a Goleniowem. Zaplanowaliśmy go w naprawdę wysokiej jakości i z imponującą liczbą nowych drzew i krzewów – co można zobaczyć na gotowej już części, jadąc od wiaduktu na ul. Składowej do ul. E. Orzeszkowej. Spółka STRABAG jest sprawdzonym wykonawcą, więc myślę, że możemy się spodziewać solidnie zrobionej drogi zrealizowanej w dobrym tempie. Przypomnę, że poprzednią część inwestycji ukończyła dla nas przecież pół roku przed planowanym terminem – mówi prezydent Rafał Zając.

 

Od lutego 2023 r. można już jeździć przez pierwsze 900 metrów obwodnicy północnej – od ul. Składowej do ul. E. Orzeszkowej. Poza samymi jezdniami i rondem są też chodniki, ścieżki rowerowe i zatoki autobusowe. Całość oświetla prawie 50 lamp LED, a deszcz odbiera nowa kanalizacja. Jest także bardzo dużo zieleni – prawie 200 drzew i ponad 2400 krzewów.
 

Jeszcze w czerwcu rozpoczną się intensywne prace przy dokumentacji niezbędnej do budowy następnego odcinka obwodnicy – od ul. H. Wieniawskiego do wiaduktu na ul. Składowej. To w sumie prawie 900 m nowej, wygodnej i bezpiecznej drogi, latarnie, ale także 2 duże ronda, ścieżki rowerowe, chodniki dla pieszych, odwodnienie i bardzo wiele roślin. Inwestycja to w sumie blisko 7000 nowych drzew i krzewów. Będzie też nowość – zielone przystanki autobusowe, które świetne wpiszą się w całość obwodnicy. Wszystko uzupełni również nowy wodociąg, a także kanalizacja deszczowa wzdłuż ul. E. Orzeszkowej.
 

W przyszłości obwodnica zacznie się już na ul. Hanzeatyckiej. Pobiegnie od ronda w pobliżu dawnego Tesco, przetnie projektowany odcinek od ul. H. Wieniawskiego do wiaduktu na ul. Usługowej, połączy się z oddanym do użytku fragmentem na ul. E. Orzeszkowej i dalej do granic miasta. W ten sposób nawet tysiące aut dziennie ominą przejazd przez centrum. Docelowo obwodnica włączona będzie do fragmentu przygotowywanego przez GDDKiA i łączącego drogi krajowe nr 20 i 10, jak również drogę wojewódzką nr 106 w kierunku Nowogardu. Korzyści odczują zmotoryzowani i piesi mieszkańcy osiedli Zachód i Chopina, ale także Śródmieścia.
 

Roboty przy nowej obwodnicy północnej od ul. H. Wieniawskiego do wiaduktu na ul. Składowej powinny się zakończyć w pierwszym kwartale 2025 r. Na ten cel pozyskaliśmy 17 000 000 zł z Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych. Cały czas trwają też prace nad projektem trzeciej części – w ciągu ul. Hanzeatyckiej, od ul. Stralsundzkiej do ul. H. Wieniawskiego.
 


Najedź kursorem na grafikę, kliknij i powiększ
 

Zdjęcia i mapa: UM w Stargardzie

URZĄD MIEJSKI W STARGARDZIE

Źródło: Urząd Miejski w Stargardzie
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.
II Stargardzki Korowód Dziejów. Fotorelacja