Dzisiaj jest: 29.3.2024, imieniny: Marka, Wiktoryny, Zenona

Ruszają matury. To najważniejszy egzamin dla 553 młodych stargardzian

Dodano: rok temu Autor:
Redakcja poleca!

Miesiące nauki, powtórek i testów są już za nimi.

Ruszają matury. To najważniejszy egzamin dla 553 młodych stargardzian

Miesiące nauki, powtórek i testów są już za nimi. Od dzisiaj absolwenci szkół ponadpodstawowych sprawdzą swoją wiedzę na najważniejszym egzaminie w życiu, to od jego wyniku zależy kierunek ich przyszłej kariery.

Maj to każdego roku miesiąc mobilizacji dla maturzystów. Tegoroczne egzaminy dojrzałości rozpoczną się 4 maja i potrwają do 23 maja. W Stargardzie w szkołach ponadpodstawowych przystąpi do nich 553 uczniów. Najwięcej maturzystów zasiądzie po raz ostatni do szkolnych ław w I Liceum Ogólnokształcącym- 167. W II Liceum Ogólnokształcącym maturę napisze 134 uczniów, Zespole Szkół nr 1- 105, Zespole Szkół nr 2- 119, Zespole Szkół nr 5- 11, a Zespole Szkół Budowlano-Technicznych- 17. – Wszystkim maturzystom życzymy powodzenia! Trzymamy kciuki!- złożyli życzenia przedstawiciele Powiatu Stargardzkiego.

Uczniowie ostatnich klas liceów ogólnokształcących, techników i szkół branżowych II stopnia zakończyli rok szkolny 28 kwietnia i odebrali już świadectwa ukończenia szkoły. Majówka to ostatnie kilka dni wolnych, po których przystąpią teraz do egzaminów maturalnych. Jak przypomina Portal Samorządowy, wśród tegorocznych maturzystów będzie pierwszy rocznik absolwentów 4-letnich liceów ogólnokształcących, którzy uczyli się zgodnie z nową podstawą programową kształcenia ogólnego i będzie zdawać egzamin w nowej formule, tzw. Formule 2023. Tegoroczni absolwenci techników, to ostatni rocznik kończący 4-letnie technikum, uczący się według starej podstawy programowej. Nowe zasady będą obowiązywały dopiero wiosną 2024 r.

Każdy maturzysta musi przystąpić do trzech obowiązkowych pisemnych egzaminów na poziomie podstawowym: z języka polskiego, z matematyki i z języka obcego. Maturzyści muszą też przystąpić obowiązkowo do jednego pisemnego egzaminu na poziomie rozszerzonym, czyli do egzaminu z tzw. przedmiotu dodatkowego lub do wyboru. Są wśród nich biologia, chemia, filozofia, fizyka, geografia, historia, historia sztuki, historia muzyki, informatyka, język łaciński i kultura antyczna, wiedza o społeczeństwie, język mniejszości narodowych i etnicznych, język regionalnym, a także matematyka, język polski i języki obce nowożytne. Wszyscy maturzyści muszą zdać dwa egzaminy ustne: z języka polskiego i z języka obcego. Aby zdać maturę trzeba uzyskać minimum 30 proc. punktów z egzaminów obowiązkowych. Centralna Komisja Egzaminacyjna ogłosi wyniki 7 lipca.

Kalendarz matur w 2023 roku

4 maja (czwartek) rano będzie egzamin pisemny z języka polskiego na poziomie podstawowym. Tego dnia nie będzie żadnego egzaminu po południu.

5 maja (piątek) rano będzie egzamin z języka angielskiego na poziomie podstawowym, po południu będą egzaminy na poziomie podstawowym z języka francuskiego, z języka hiszpańskiego, z języka niemieckiego, z języka rosyjskiego i z języka włoskiego.

8 maja (poniedziałek) rano będzie egzamin z matematyki na poziomie podstawowym, po południu będą egzaminy z języka kaszubskiego, z języka łemkowskiego i z języka łacińskiego i kultury antycznej.

9 maja (wtorek) rano będą egzaminy z języka angielskiego na poziomach rozszerzonym i dwujęzycznym, po południu będzie egzamin z filozofii.

10 maja (środa) rano będzie egzamin z wiedzy o społeczeństwie, po południu będą egzaminy z języka niemieckiego na poziomach rozszerzonym i dwujęzycznym.

11 maja (czwartek) rano będzie egzamin z biologii, po południu będą egzaminy z języka rosyjskiego na poziomach rozszerzonym i dwujęzycznym.

12 maja (piątek) rano będzie egzamin z matematyki na poziomie rozszerzonym, po południu będą egzaminy z języka rosyjskiego na poziomach rozszerzonym i dwujęzycznym.

15 maja (poniedziałek) rano będzie egzamin z chemii, po południu będzie egzamin z historii muzyki.

16 maja (wtorek) rano będzie egzamin z geografii, po południu będą egzaminy z języków mniejszości narodowych (języka białoruskiego, języka litewskiego i języka ukraińskiego) na poziomie podstawowym.

17 maja (środa) rano będzie egzamin z języka polskiego na poziomie rozszerzonym, po południu będą egzaminy z języków mniejszości narodowych na poziomie rozszerzonym.

18 maja (czwartek) rano będzie egzamin z historii, po południu będą egzaminy z języka włoskiego na poziomach rozszerzonym i dwujęzycznym. 19 maja (piątek) rano będzie egzamin z fizyki, po południu z historii sztuki.

22 maja (poniedziałek) rano będzie egzamin z informatyki, po południu będą egzaminy z języka hiszpańskiego na poziomach rozszerzonym i dwujęzycznym.

23 maja (wtorek) przeprowadzone będą egzaminy w językach obcych z matematyki, geografii, chemii, fizyki, biologii i historii zdawane przez absolwentów szkół i oddziałów dwujęzycznych.

Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.
Śladami Gryfików - spacer historyczny. Fotorelacja