Dzisiaj jest: 5.6.2023, imieniny: Bonifacego, Kiry, Waltera

Czy po szkole zawodowej można znaleźć pracę?

Dodano: 3 miesiące temu

Jeszcze kilka lat temu szkoły zawodowe, popularnie nazywane zawodówkami, cieszyły się złą sławą.

Czy po szkole zawodowej można znaleźć pracę?

Jeszcze kilka lat temu szkoły zawodowe, popularnie nazywane zawodówkami, cieszyły się złą sławą. Były to placówki, w których poziom nauczania i zakres zdobywanej wiedzy teoretycznej i praktycznej pozostawiał wiele do życzenia. Świadectwo ukończenia takiej szkoły nie stanowiło zaś przepustki do udanej kariery. A jak sytuacja wygląda obecnie i czy po zawodówce można znaleźć dobrą pracę? Sprawdźmy!

Rewolucja w szkołach zawodowych i lepsze perspektywy dla absolwentów
Obecnie można zaobserwować znaczące zmiany w sposobie prowadzenia edukacji w szkołach zawodowych. Priorytetami są: nauka umiejętności praktycznych oraz zdobywanie gruntownej wiedzy teoretycznej w danej dziedzinie. Bardzo często zdarza się, że to właśnie pracodawca na praktykach zawodowych od podstaw uczy swoich przyszłych pracowników. Po ukończeniu szkoły przechodzą oni bowiem płynnie z praktykantów na pełen etat i otrzymują umowę o pracę.
W niepamięć odchodzą czasy, gdy uczniowie szkół zawodowych na zajęciach praktycznych byli angażowani wyłącznie do sprzątania lub parzenia kawy przełożonym. Praktyki zawodowe, realizowane w zakładach pracy, są obecnie doskonałą okazją, by młodzi ludzie mogli zobaczyć od podstaw, jak wygląda typowy dzień pracy w danej firmie. Najlepsi praktykanci, którzy wykazują zainteresowanie i zaangażowanie, już podczas praktyki w zakładzie awansują ze stanowiska biernego obserwatora na pozycję pracownika.

Rośnie popyt na rzemieślników i fachowców

Kiedy prześledzimy ogłoszenia, dostępne na Pracuj.pl i na wielu innych portalach lokalnych, odkryjemy, że stale rośnie zapotrzebowanie na wykwalifikowanych rzemieślników. Potrzebni są fryzjerzy, mechanicy, hydraulicy, elektrycy, murarze, a także cukiernicy czy stolarze. Osoby, które dysponują branżową wiedzą i potrafią szybko rozwiązać problem klienta, mogą liczyć na wysokie zarobki. Wynagrodzenie absolwenta szkoły zawodowej po kilku latach pracy w zawodzie jest zwykle na poziomie równym przeciętnemu wynagrodzeniu w kraju.
W Polsce bardzo rozwinęła się branża budowlana, wykończeniowa oraz beauty. W związku z tym firmy nieustannie poszukują doświadczonych pracowników, oferując im atrakcyjne formy zatrudnienia i wiele benefitów. Na znalezienie pracy w zawodzie po ukończeniu zawodówki mogą więc liczyć zarówno dziewczęta, jak i chłopcy.

Zastanawiasz się jak zmienić pracę? Odwiedź porady.pracuj.pl. Znajdziesz tam praktyczne wskazówki dotyczące tego, jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej oraz w jaki sposób napisać profesjonalne CV czy list motywacyjny.

 

Materiał sponsorowany

Źródło: Pracuj.pl
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.
Zaczarowany Dzień Dziecka. Fotorelacja