Dzisiaj jest: 19.4.2024, imieniny: Alfa, Leonii, Tytusa

Spec od wina, inżynier, architekt - taki wybór ma tylko szczeciński ZUT

Dodano: rok temu Autor:
Redakcja poleca!

Jak wygląda idealny absolwent Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego?

Spec od wina, inżynier, architekt - taki wybór ma tylko szczeciński ZUT

Kreatywny, otwarty na doświadczenia (nie tylko smakowe) i liczne wyzwania - tak wygląda idealny absolwent Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego, który ukończył „Uprawę roślin i winiarstwo”.

Spec od wina ma nieskończenie wiele możliwości zawodowych. Może pracować w winiarniach, winnicach, firmach zajmujących się planowaniem i projektowaniem upraw, a także w usługach, handlu i doradztwie związanym z branżą winiarską i enoturystyczną. „Nasi studenci zapoznają się z technologią produkcji wina i sommelierstwem. W toku studiów odwiedzają winiarnie, których w naszym rejonie mamy już około dwudziestu. Współpracujemy z winnicą Turnaua i Pałacu w Rajkowie. Podczas wycieczek oglądamy proces technologiczny powstania wina, jak również je degustujemy” - mówi Aneta Zienke z ZUT-u.

Wino i jego produkcja od pewnego czasu stały się modne. Jednym z powodów jest fakt, że wino jest coraz bardziej przystępne. Polacy nie tylko coraz częściej je piją. Zaczynają się również interesować procesem produkcji, gatunkami i uprawą winorośli.

„Nasi studenci nie tylko poznają tajemnice winiarstwa, ale również je produkują. Szczególnie dumni jesteśmy z białego wina Solaris, które jest połączeniem słodkości i wytrawności. Jest idealne na ciepły dzień. Odpowiednio schłodzone idealnie pieści kubki smakowe” - dodaje Aneta Zienke. „Uprawa winorośli i winiarstwo” to idealny kierunek dla ludzi z pasją. Choć polskie winiarstwo ma bogate tradycje, to najlepsze lata ma z pewnością przed sobą. Ilość winnic i gospodarstw związanych z enoturystyką z roku na rok się zwiększa. Szacuje się, że w naszym kraju jest obecnie około 1000 winnic o łacznej powierzchni 1000 ha. Produkcji winogron sprzyjają również zmiany klimatyczne i ocieplenie klimatu. „Niektórzy studenci winiarstwa twierdzą, że jest to kierunek ich życia. Widzą mnóstwo możliwości rozwoju kariery zawodowej. Nie tylko w Polsce, ale również w całej Europie. Specjaliści związani z winiarstwem łatwo znajdą zatrudnienie we Włoszech, czy Hiszpanii” - zauważa Aneta Zienke.

Wszyscy, którzy bardziej niż wino lubią nowinki techniczne na Zachodniopomorskim Uniwersytecie Technologicznym też znajdą coś dla siebie. Wybór kierunków jest ogromny. Można bowiem studiować na wydziałach budownictwa, architektury, informatyki, inżynierii, techniki morskiej i inżynierii chemicznej. „Wszystkie funkcjonujące na rynku zawody przyrodniczo-techniczne, dzięki naszej uczelni są na wyciągnięcie ręki. Mamy 11 wydziałów i 47 kierunków. Nasi absolwenci nie muszą obawiać się braku pracy” - mówi Wojciech Sawicki z Wydziału Nauk o Żywności i Rybactwa. „Nasza uczelnia kształci wysoko wyspecjalizowanych inżynierów, którzy są poszukiwani na rynku pracy. Jesteśmy też bardzo elastyczni. Jeśli widzimy zapotrzebowanie na nowych fachowców, to natychmiast zwiększamy ofertę edukacyjną i wprowadzamy kolejny kierunek” - dodaje.

Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie powstał w 2009 roku z połączenia Akademii Rolniczej i Politechniki Szczecińskiej. Na uczelni studiuje około siedmiu tysięcy studentów. Podstawowym celem działalności jest kształcenie i prowadzenie badań naukowych w zakresie nauk technicznych, rolniczych, ekonomicznych, biologicznych, chemicznych i matematycznych. 

 

Materiał promocyjny

Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.
Stargard i blue. Fotorelacja