Dzisiaj jest: 3.12.2023, imieniny: Hilarego, Franciszki, Ksawery

Trwają prace nad budową S10 do Piły. Ekspresówka coraz bliżej?

Dodano: rok temu Autor:

GDDKiA w Szczecinie poinformowała, że na odcinku drogi krajowej nr 10 Stargard-Piła prowadzone są badania podłoża pod przyszłą budowę drogi ekspresowej.

Trwają prace nad budową S10 do Piły. Ekspresówka coraz bliżej?

GDDKiA w Szczecinie poinformowała, że na odcinku drogi krajowej nr 10 Stargard-Piła prowadzone są badania podłoża pod przyszłą budowę drogi ekspresowej. Czy to oznacza, że już niedługo pojedziemy nową ekspresówką?

Szczeciński Oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad poinformował, że w obszarze przyszłej drogi S10 Stargard-Piła wykonywane są obecnie badania podłoża w ramach przygotowywania Koncepcji Programowych. - Badania dadzą obraz struktury gruntu na całym przebiegu trasy o dł. 108 km i posłużą planowanej w formule projektuj i buduj realizacji drogi- poinformowała GDDKiA.

Pod koniec zeszłego roku Rada Ministrów przyjęła Rządowy Program Budowy Dróg Krajowych do 2030 r. Znalazło się w nim ponad 2,5 tys. km nowych dróg szybkiego ruchu oraz dokończenie trwających inwestycji. Wśród nich jest droga S10 ze Stargardu do Warszawy. Ekspresówka ma już wydaną decyzję środowiskową na odcinku Stargard-Piła oraz ustalony przebieg. Brakujące odcinki S10 na Pomorzu Zachodnim (łącznie to 114 km) mają zapewnione środki na prowadzone prace przygotowawcze w kwocie 40,6 mln zł. W ramach tych prac do połowy 2023 roku zostanie wykonana Koncepcja programowa wraz z badaniami podłoża. Do ogłoszenia przetargu na realizację w trybie Projektuj i buduj będzie można przejść po zapewnieniu na ten cel środków finansowych.

Droga krajowa nr 10 z Lubieszyna do Warszawy nie ma dobrych opinii wśród kierowców. Przebiega przez większe i mniejsze miejscowości, ograniczając prędkość i wydłużając czas przejazdu oraz powodując dodatkowe zagrożenie dla mieszkańców. Charakteryzuje się też dużą ilością odcinków leśnych oraz krętej trasy, skutecznie ograniczając manewry wyprzedzania. Drogą porusza się duża ilość samochodów, a pojazdy ciężarowe powodują spowolnienie ruchu na wielokilometrowych odcinkach. Są na niej również odcinki zachęcające do brawurowej jazdy, która niejednokrotnie skończyła się tragicznie dla wielu kierowców i pasażerów.

 


Najedź na grafikę, kliknij i powiększ


Foto: GDDKiA

Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.
PGE Spójnia Stargard - Trefl Sopot. Fotorelacja