Dzisiaj jest: 23.3.2023, imieniny: Feliksa, Konrada, Zbysławy

Ciężarówki rozjeżdżają betonkę do Klępina?

Dodano: 2 miesiące temu Autor:
Redakcja poleca!

Mieszkańcom Klępina przeszkadzają ciężarówki poruszające się betonową drogą łączącą ich miejscowość z Żarowem i ul. Reymonta w Stargardzie.

Ciężarówki rozjeżdżają betonkę do Klępina?

Mieszkańcom Klępina przeszkadzają ciężarówki poruszające się betonową drogą łączącą ich miejscowość z Żarowem i ul. Reymonta w Stargardzie. Chcą, by ograniczyć tam tonaż pojazdów, które mogą korzystać z drogi. Co na to jej zarządcy?

O betonce łączącej Stargard i Żarowo z Klępinem robi się głośno zazwyczaj wiosną, kiedy z powodu roztopów śniegu woda z okolicznych łąk i pól zalewa drogę i uniemożliwia przejazd tym odcinkiem. W takim przypadku droga była zazwyczaj zamykana do uregulowania poziomu wód w tej okolicy. Łagodna zima w tym sezonie spowodowała, że problemu zalewania nie ma. Mieszkańcy zauważyli jednak inny- zbyt duży tonaż samochodów ciężarowych poruszających się po drodze.

Mieszkańcy Klępina zwrócili się o pomoc w tej sprawie do radnej Rady Powiatu Stargardzkiego  Anny Gołofit. – Mieszkańcy Klępina zwracają uwagę na niszczenie tej drogi i obiektu mostowego przez samochody o dużym tonażu- informuje radna. Zwróciła się do Starosty Stargardzkiego o ustawienie znaków drogowych zakazu wjazdu pojazdów o rzeczywistej masie całkowitej ponad określony tonaż na drodze dojazdowej tzw. betonce łączącej Klępino ze Stargardem. Starosta Stargardzki Iwona Wiśniewska poinformowała, że przedmiotowy odcinek drogi znajduje się na granicy obrębu miasta Stargard oraz Klępina, czyli Gminy Stargard. W związku z tym przekazała prośbę do Urzędu Miejskiego w Stargardzie oraz Urzędu Gminy w Stargardzie.

Sylwia Przybylska z Urzędu Miejskiego w Stargardzie tłumaczy, że wskazana droga w głównej mierze pełni rolę drogi dojazdowej do przyległych terenów mieszkaniowych i pól uprawnych, a jej nawierzchnia z płyt betonowych umożliwia korzystanie z niej pojazdów o dużych gabarytach i tonażu. – Zarządca drogi może zastosować znak b-18 „zakaz wjazdu pojazdów o rzeczywistej masie całkowitej ponad … t” przed odcinkami dróg, których nośność jest niewystarczająca dla przejazdu pojazdów dopuszczonych do ruchu bez ograniczeń- informuje Sylwia Przybylska. – Ponadto w uzasadnionych przypadkach znak ten może być stosowany również w związku z istnieniem przy drodze obiektów zabytkowych lub innych, dla których wstrząsy wynikające z ruchu ciężkich pojazdów są szkodliwe. Dla przedmiotowej drogi powyższe przesłanki nie zachodzą- dodaje Dyrektor Wydziału Inżynierii.

W sprawie wypowiedział się również Wójt Gminy Stargard Jerzy Makowski. –W nawiązaniu do interpelacji dotyczącej montażu znaku B-18 w celu ograniczenia przejazdu aut ciężarowych nieprzekraczających 30 t na odcinku drogi gminnej między miejscowościami Klępino, a Żarowem, uprzejmie informuję, że Gmina Stargard zleci wykonanie projektu zmiany stałej organizacji ruchu, który to jednoznacznie określi czy taka zmiana jest możliwa- poinformował Wójt Jerzy Makowski.

Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.
Arka Gdynia-PGE Spójnia Stargard. Galeria