Dzisiaj jest: 28.1.2023, imieniny: Agnieszki, Kariny, Lesława

Nie było kupca na kamienice przy ul. Chrobrego, więc zmodernizuje je Miasto

Dodano: 2 tygodnie temu Autor:
Redakcja poleca!

Przedwojenne kamienice znajdujące się na rogu ul. Chrobrego i Portowej w Stargardzie zostaną zmodernizowane.

Nie było kupca na kamienice przy ul. Chrobrego, więc zmodernizuje je Miasto

Przedwojenne kamienice znajdujące się na rogu ul. Chrobrego i Portowej w Stargardzie zostaną zmodernizowane. Urząd Miejski podjął taką decyzję po nieudanej próbie sprzedaży nieruchomości. Lokalizacja na Starym Mieście jest atrakcyjna, dlaczego nie zgłosił się żaden chętny?

Przedwojenne kamienice przy ul. B. Chrobrego zostały wyłączone z użytkowania po pożarze, który miał miejsce na ostatnim piętrze budynku w 2011 roku. Ranny został wówczas lokator mieszkania, a lokal spłonął doszczętnie. Od tego czasu w budynkach kilkukrotnie interweniowała straż pożarna. Ogień zaprószali przede wszystkim bezdomni, którzy znaleźli sobie tam miejsce do przebywania. Budynki szpecą wizerunek Starego Miasta, dlatego konieczne jest podjęcie działań zmierzających do poprawy ich stanu.

W 2016 roku Urząd Miejski w Stargardzie informował, że podejmie się modernizacji kamienic przy ul. Chrobrego. Prace mały polegać na wyburzeniu jednego budynku wraz z przyległymi budynkami gospodarczymi oraz modernizacji dwóch pozostałych. Na miejscu wyburzonej kamienicy miała powstać nowa, w której miały znaleźć się 23 mieszkania. W całym cztero- i pięciokondygnacyjnym kompleksie Stargardzkie TBS miało 14 mieszkań oddać pod wynajem z partycypacją, a 9 przeznaczyć na sprzedaż. Na parterze miały znaleźć się 2 lokale usługowe i 3 garaże. Do realizacji tych planów jednak nie doszło.

W zeszłym roku Miasto zdecydowało, że kamienice zostaną wystawione na sprzedaż. Urzędnicy liczyli, że atrakcyjna lokalizacja na Starym Mieście przyciągnie inwestorów. Stargardzkie TBS w sierpniu wystawiło nieruchomość do sprzedaży w drodze przetargu ustnego nieograniczonego, ustalają kwotę wywoławczą na 600 000 zł. Sprzedaży podlegały działki w rejonie ulic Kazimierza Wielkiego, Garncarskiej i Bolesława Chrobrego, niezabudowane oraz zabudowane budynkami do rozbiórki. Nikt jednak nie stanął do przetargu i zakończono go bez rozstrzygnięcia.

Prezydent Stargardu Rafał Zając na październikowym posiedzeniu Komisji Oświaty, Kultury i Sportu poinformował, że podjęto decyzję o modernizacji kamienic przy ul. Chrobrego. – Początkowo uznano, że ten obiekt zostanie sprzedany. Żeby wzmocnić ekonomicznie atrakcyjność sprzedaży, podjęto wspólny proces sprzedaży, ponieważ właścicielem kamienic jest STBS Sp. z o.o., a Miasto jest właścicielem gruntu obok tych kamienic, aż do budynku powojennego przy ul. Kazimierza Wielkiego- powiedział Rafał Zając. – Miasto wspólnie z STBS Sp. z o.o. chciało zbyć to jako jedną nieruchomość do jednej zabudowy- dodał Prezydent.

W przetargu ogłoszonym przez STBS Sp. z o.o. nie zgłosił się jednak ani jeden chętny. Lokalizacja nieruchomości jest bardzo atrakcyjna, znajduje się w samym centrum Starego Miasta, w pobliżu licznych zabytków, szkół, galerii handlowej i przystanków komunikacji miejskiej. Co spowodowało, że nie znalazł się na nią kupiec? - Fakt niemożliwego do określenia kosztu i czasu trwania prac archeologicznych spowodował, że nie złożono nam oferty na zakup tej nieruchomości. Zmiana przepisów nakazała obecnie badanie wszystkich warstw gruntu- dodał Prezydent na posiedzeniu komisji.

 

Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.
Enea Abramczyk Astoria Bydgoszcz - PGE Spójnia Stargard. Galeria