Dzisiaj jest: 5.6.2023, imieniny: Bonifacego, Kiry, Waltera

Od września wyższe mandaty i więcej punktów karnych za wykroczenia

Dodano: rok temu Autor:
Redakcja poleca!

Od 17 września wejdą w życie zmienione przepisy dotyczące wysokości mandatów i punktów karnych za wykroczenia. Teraz jeszcze łatwiej będzie stracić prawo jazdy.

Od września wyższe mandaty i więcej punktów karnych za wykroczenia

Od 17 września wejdą w życie zmienione przepisy dotyczące wysokości mandatów i punktów karnych za wykroczenia. Teraz jeszcze łatwiej będzie stracić prawo jazdy.

To już druga zmiana uderzająca w kierowców wprowadzana w tym roku. W styczniu weszły w życie nowe przepisy dotyczące wysokości mandatów, które znaczącą uderzają po kieszenie nie tylko piratów drogowych, ale również tych, którzy zapomnieli się i przekroczyli prędkość tam, gdzie to niedozwolone. We wrześniu stawki jeszcze wzrosną, ale jeszcze drastyczniej zmieni się liczba punktów za niektóre przewinienia.

Wiceminister Ministerstwa Infrastruktury Rafała Weber mówi, że każdy, kto wsiada za kółko, musi sobie zdawać sprawę, że odpowiada nie tylko za siebie i swoich pasażerów, ale także za wszystkich innych uczestników ruchu drogowego. - Zawsze powtarzamy, że żeby zwiększać bezpieczeństwo w ruchu drogowych, trzeba działać wielowątkowo i tak właśnie robimy- mówi Rafał Weber. - Teraz, od 17 września, zwiększamy liczbę punktów karnych za najgroźniejsze wykroczenia drogowe jak nadmierna prędkość, wyprzedzanie na przejściach dla pieszych, jazdę po alkoholu, jazdę pod prąd na autostradzie. To wszystko będzie skutkowało tym, że tych punktów karnych kierowca łamiący przepisy będzie zbierał więcej i co ważne, będą one niwelowane po dwóch latach od wykroczenia- powiedział Wiceminister Infrastruktury.

Obecnie utrata prawa jazdy grozi kierowcom, którzy przekroczą 24 punkty karne (młodzi kierowcy 20 punktów). Od września nowy taryfikator kar może być większym postrachem niż mandaty. Rozporządzenie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji przewiduje aż 21 wykroczeń drogowych, za które kierowca może dostać po 15 punktów karnych. Tak dużą karę można będzie dostać za naruszenia będące zagrożeniem bezpieczeństwa w ruchu drogowym, kierowanie pojazdem po spożyciu alkoholu lub podobnie działającego środka, nieudzielenie pomocy ofiarom wypadku, wyprzedzanie na przejściach dla pieszych, niezastosowanie się do znaku B-25 lub B-26 "zakaz wyprzedzania" czy przekroczenie dopuszczalnej prędkości o więcej niż 70 km/h. 15 punktów karnych otrzyma również kierowca, który wjedzie na przejazd kolejowy mimo sygnału czerwonego, jedzie autostradą lub drogą ekspresową w przeciwnym kierunku lub przewóz więcej niż dwojga dzieci w pojeździe w sposób niezgodny z przepisami, a także przewóz osób pojazdem nieprzeznaczonym lub nieprzystosowanym do tego celu, bądź w większej ilości niż liczba miejsc określona w dowodzie rejestracyjnym.

W wyniku wprowadzenia znowelizowanych przepisów wzrośnie liczba punktów karnych za przekroczenie prędkości. Jeśli przewinienie dotyczy przekroczenia do 10 km/h kierowca otrzyma 1 punkt karny (wcześniej bez punktów), od 21 do 26 km/h- 5 punktów, a od 41 do 50 km/h- 11 punktów (było 8 punktów). Ważną zmianą jest również wydłużenie okresu niwelowania punktów. Do tej pory kasowały się one po roku, od września będą to dwa lata od momentu opłacenia mandatu. Zlikwidowane zostaną również szkolenia umożliwiające redukcję uzbieranych punktów karnych. Po raz pierwszy zastosowane będzie system recydywy drogowej. Za popełnienie tego samego wykroczenia w ciągu dwóch lat kara będzie dwukrotnie wyższa, np. przekroczenie prędkości o 50 km/h będzie kosztowało nie 1500 zł, a 3000 zł.


 

Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.
Zaczarowany Dzień Dziecka. Fotorelacja