Dzisiaj jest: 3.10.2022, imieniny: Bogumiła, Gerarda, Józefy

Nowy zbiór filokartystyczny w zbiorach MAH w Stargardzie

Dodano: 4 miesiące temu Autor:
Redakcja poleca!

Na zakupioną w 2021 kolekcję składa się 225 pocztówek i 21 fotografii wykonanych w okresie od lat 90. XIX w. do pierwszych lat 40. XX w.

Nowy zbiór filokartystyczny w zbiorach MAH w Stargardzie

14 czerwca 2022 r. w Muzeum Archeologiczno-Historycznym w Stargardzie przy Rynku Staromiejskim odbyła się konferencja prasowa, na której po raz pierwszy oficjalnie zaprezentowano, zakupioną w 2021 roku, kolekcję ikonograficzną dotyczącą miejscowości powiatu stargardzkiego oraz powiatów ościennych.

Składa się na nią 225 pocztówek i 21 fotografii wykonanych w okresie od lat 90. XIX w. do pierwszych lat 40. XX w. Przedstawiają one miejsca istniejące i nieistniejące, m.in. zabudowę wiejską, kościoły, dworki, pałace. Na pocztówkach można znaleźć także ówczesnych mieszkańców tych miejscowości. Całość została zakupiona od prywatnego kolekcjonera, gromadzącego wspomnianą ikonografię przez wiele lat. Wartość zakupu wyniosła 25 000,00 zł.

Był on możliwy dzięki fundatorom, którzy sfinansowali tę transakcję: Wanda i Bogdan Andrusieczko, Danuta i Jerzy Waliszewscy, Platinum Park Sp. z o. o., Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej Sp. z . o. o., Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej Sp. z o. o., Stargardzkie Towarzystwo Budownictwa Społecznego Sp. z o. o. oraz Bio Star Sp. z o. o.


Podczas konferencji dyrektor MAH, dr hab. Marcin Majewski opowiedział o tej kolekcji, pokazując wybrane pocztówki, m.in. z widokami z Dolic, Bralęcina, Kolina, Wierzchlądu, Dobropola i innych. Wielu z tych miejsc, takich jak dworki, pałace czy kościoły, dzisiaj już nie ma i dzięki tym pocztówkom, możemy zobaczyć, jak wyglądały kilkadziesiąt lat temu.

 


Fragment konferencji prasowej. Plik w wersji audio.

Źródło: MAH Stargard
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.
PGE Spójnia Stargard - Enea Abramczyk Astoria Bydgoszcz. Photos by Paweł Zdziech