Dzisiaj jest: 27.5.2022, imieniny: Amandy, Jana, Juliana

Festiwal Soni Spatium z dofinansowaniem Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego

Dodano: 2 tygodnie temu Autor:
Redakcja poleca!

Pół miliona złotych przeznaczył Urząd Marszałkowski na dofinansowanie wydarzeń kulturalnych i artystycznych w obszarze kultury, sztuki, ochrony dóbr kultury oraz dziedzictwa narodowego.

Festiwal Soni Spatium z dofinansowaniem Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego

Pół miliona złotych przeznaczył Urząd Marszałkowski na dofinansowanie wydarzeń kulturalnych i artystycznych w obszarze kultury, sztuki, ochrony dóbr kultury oraz dziedzictwa narodowego.

- Różnorodność inicjatyw, które odbędą się w wielu miejscach Pomorza Zachodniego, jest ogromna. W tegorocznej edycji konkursu są to m.in. festiwale muzyki organowej, tańca, filmowe czy spotkania z historią, a także wystawy i warsztaty. Ostatnie lata to wyjątkowo trudny czas dla kultury i sztuki, dlatego tak ważne jest finansowe wsparcie takich działań – mówi członkini Zarządu Województwa Zachodniopomorskiego Anna Bańkowska.

Dofinansowanie trafi do 33 podmiotów wyłonionych w trakcie konkursu. Minimalne wsparcie to 10 tys. zł, a maksymalne to 30 tys.

Na zorganizowanie 2 edycji Międzynarodowego Festiwalu im. Profesora Marka Jasińskiego SONI SPATIUM Fundacja Camerata Stargard otrzymała środki w kwocie 15 tys. zł.

Wydarzenie odbędzie się w dniach 16-18 września w Stargardzie.

Marek Jasiński był kompozytorem, pedagogiem i profesorem Akademii Muzycznej w Poznaniu i Akademii Muzycznej w Bydgoszczy. Kompozytor urodził się 10.09.1949 r. w Stargardzie. Pierwsze muzyczne kroki stawiał w naszym mieście. W wieku sześciu lat zaczął naukę gry na fortepianie. Edukację kontynuował w Społecznym Ognisku Muzycznym w Stargardzie, a także w szczecińskiej Szkole Muzycznej II stopnia. Po studiach współpracował w Szczecinie z filią poznańskiej Akademii Muzycznej, Zespołem Szkół Muzycznych im. F. Nowowiejskiego, a także z gdańską AM w Koszalinie.
Zawodowo związał się także z Akademią Muzyczną w Bydgoszczy. W 2000 r. uzyskał tytuł profesora sztuk muzycznych. Kompozytor wielokrotnie zasiadał w jury prestiżowych festiwali i konkursów w Polsce i poza jej granicami. Jego kompozycje publikowały czołowe oficyny wydawnicze z całego świata. Utwory M. Jasińskiego wykonywano w Europie, ale także m.in. w Argentynie, Australii, Stanach Zjednoczonych i Japonii. Był także laureatem wielu nagród – został doceniony m.in. podczas Międzynarodowego Konkursu Kompozytorskiego w Gdańsku i Konkursu Kompozytorskiego w Tours we Francji. Otrzymał również Medal Komisji Edukacji Narodowej i Srebrny Medal Gloria Artis. W 2013 r. Rada Miejska uhonorowała go medalem Zasłużony dla Miasta Stargard.

Pierwsza edycja Festiwali Soni Spatium odbyła się 10-12 września ub. roku.

Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.
ArtFestiwal 2022 cz.1. Galeria