Dzisiaj jest: 11.12.2023, imieniny: Biny, Damazego, Waldemara

Rząd zmienia zasady przejmowania prywatnych pojazdów na rzecz obrony kraju

Dodano: 2 lata temu Autor:
Redakcja poleca!

Od wielu lat istnieje przepis, na mocy którego Wojsko Polskie ma prawo przejąć cywilny pojazd na rzecz obronności kraju.

Rząd zmienia zasady przejmowania prywatnych pojazdów na rzecz obrony kraju

Nowa ustawa o obronie Ojczyzny zmienia zasady tego procederu.

Przepis o możliwości zarekwirowania prywatnego pojazdu na rzecz obrony kraju funkcjonuje w Polsce od 1967 roku na mocy ustawy o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej. Do wielu posiadaczy aut spełniających potrzeby armii, w szczególności terenowych i z napędem 4x4, trafiają pisma dotyczące obowiązku świadczenia rzeczowego w razie ogłoszenia mobilizacji lub stanu wojny. Jak wynika z przepisów, świadczenia rzeczowe polegają na oddaniu przez przedsiębiorców, osoby fizyczne, urzędy, instytucje państwowe i inne jednostki organizacyjne nieruchomości oraz rzeczy ruchomych do użytkowania m.in. przez jednostki wojskowe wykonujące zadania na potrzeby obrony państwa. Nałożenie obowiązku świadczeń rzeczowych przez MON dotyczy około 25 tys. obywateli oraz firm rocznie.

Podpisana przez Prezydenta RP 18 marca ustawa o obronie Ojczyzny wprowadza zmiany w przejmowaniu aut na rzecz obrony kraju. Dotyczą one dwóch kluczowych aspektów. Obowiązkowe świadczenia dotyczą obecnie nie tylko osób fizycznych, ale też np. przedsiębiorców. W przypadku przepisów z roku 1967 auta, chociażby leasingowe czy należące do firm były wyjęte spod obowiązku. Rozszerzony został również zakres świadczeń w czasie pokoju. Od 23 kwietnia pojęciem tym będą objęte nie tylko zadania związane z przygotowaniem obrony państwa, ale też zwalczaniem klęsk żywiołowych oraz zarządzaniem kryzysowym.

Nie zmieniają się przepisy dotyczące postępowania administracyjnego w sprawie wydania pojazdu. Zmobilizowanie środka transportu leży w gestii wójta, burmistrza lub prezydenta miasta. Na podstawie zawiadomienia, strona jest powiadamiana o możliwości zapoznania z aktami sprawy. Podczas zgłaszania się do wydziału, strona jest zapoznawana z procedurą nadawania świadczenia oraz otrzymuje niezbędne informacje dotyczące przedmiotowego świadczenia.  Od decyzji może się odwołać do wojewody. Należy zaznaczyć, że wojsku najbardziej zależy na pojazdach ciężarowych oraz przystosowanych do jazdy w terenie, czyli SUV-ach z napędem 4x4. Obok nich armia może sięgnąć po autobusy, cysterny, koparki i spychacze.

 Należy pamiętać, że posiadacz przedmiotu musi udostępnić go wraz z koniecznymi dokumentami, a więc dowodem rejestracyjnym i polisą OC oraz w stanie przydatnym do użytku, a więc np. z prawidłowym poziomem płynów eksploatacyjnych czy nawet paliwa. Ustawa przewiduje wynagrodzenie za użyczenie samochodu na potrzeby wojska lub innych służb. Zapisano w niej, że "Za używanie przedmiotu świadczenia rzeczowego przysługuje jego posiadaczowi ryczałt w wysokości odpowiadającej szkodzie poniesionej wskutek jego dostarczenia oraz stawce jego amortyzacji”. Wysokość ryczałtu ustalana jest oddzielnym rozporządzeniem i będzie corocznie waloryzowana.

 

Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.
Jarmark Świąteczny pod Szczęśliwą Gwiazdą. Galeria