Dzisiaj jest: 30.4.2024, imieniny: Balladyny, Lilli, Mariana

Książnica Stargardzka będzie miała nowe zadania

Dodano: 2 lata temu Autor:

Trwa długo oczekiwany remont Książnicy Stargardzkiej.

Książnica Stargardzka będzie miała nowe zadania

Po oddaniu obiektu do użytku będą w nim realizowane zadanie, których do tej pory tam nie było.

Monika Kieliszak, Radna Rady Miejskiej w Stargardzie przypomniała, że w 2019 roku Rada Miejska podjęła uchwałę nadającą statut Książnicy Stargardzkiej. - W uzasadnieniu tejże uchwały czytamy, że pośród nowych zadań będą realizowane działania polegające na wyrównaniu szans dzieci i młodzieży z obszarów zdegradowanych poprzez realizację zajęć z zakresu kompetencji kluczowych i społecznych, takich jak psychoedukacja czy zajęcia kulturalno-oświatowe- przypomniała Radna. - Nastąpić miało wzmocnienie działań społecznych na rzecz środowiska lokalnego- dodał Monika Kieliszak. Zwróciła się z zapytaniem do Prezydenta o informacje dotyczące działań podjętych w tym zakresie.

Ewa Sowa, Zastępca Prezydenta Stargardu informuje, że opis zawarty w uzasadnieniu uchwały w sprawie nadania statutu Książnicy Stargardzkiej, we fragmencie dotyczącym wyrównywania szans dzieci i młodzieży z obszarów zdegradowanych poprzez realizację zajęć z zakresu kompetencji kluczowych i społecznych, tj. psychoedukacja i zajęcia kulturalno-oświatowe, odnosił się do celów projektu "Książnica Stargardzka- Biblioteka zaangażowana społecznie". Jest to partnerski projekt Gminy Miasto Stargard oraz Książnicy Stargardzkiej, współfinansowany przez Unię Europejską. Obecnie trwają prace budowlane, remontowe i modernizacyjne. Wykonany został także projekt aranżacji obiektu. W roku bieżącym obiekt będzie wyposażany.

- Naszym celem jest oddanie w 2023 roku mieszkańcom Stargardu i Powiatu Stargardzkiego nowoczesnej i funkcjonalnej przestrzeni bibliotecznej- informuje Ewa Sowa. - Dzięki temu Książnica Stargardzka znacznie poszerzy ofertę działań kulturalno-oświatowych. Oprócz działalności statutowej prowadzone tu będą działania społeczne, edukacyjne i kulturalne, kierowane w głównej mierze do osób zagrożonych wykluczenie społecznym zamieszkujących centrum miasta Stargardu, Śródmieście i Starówkę- dodaje.

W samym 2021 roku bibliotekarze Książnicy Stargardzkiej bardzo aktywnie uczestniczyli w szkoleniach i spotkaniach informacyjnych. W ramach środków pozyskanych przez Książnicę Stargardzką z Programu "Partnerstwo dla książki" odbyło się pięć szkoleń stacjonarnych i dziewięć webinariów. W każdym z nich uczestniczyło od 9 do 13 bibliotekarzy. Cały program szkoleń obejmował 68 godzin. Ich zakres tematyczny był zróżnicowany. Dotyczyły one wdrażania kreatywnych metod pracy w bibliotece (wirtualna rzeczywistość, wykorzystanie gier planszowych, znaczenie zabawy w pracy z odbiorcami, gamifikowanie literatury, animacje), pracy z różnymi grupami odbiorców (dzieci, młodzież, dorośli, seniorzy, niepełnosprawni) oraz społecznej i partycypacyjnej roli biblioteki (edukacja ekologiczna, biblioteka wspierająca obywatela w życiu codziennym, udział seniorów).

Pracownicy Książnicy Stargardzkiej uczestniczyli także w kolejnych przeszło dwudziestu szkoleniach i webinariach dotyczących przede wszystkim najnowszych tendencji w bibliotekach. W szczególności dotyczyły one funkcjonowania bibliotek w czasie pandemii (działalność hybrydowa, praca zdalna), wspierania kompetencji zawodowych bibliotekarzy (copywriting i promocja w mediach społecznościowych, program canva, TikTok, system SOWA, Academica, Platforma Legimi), pozyskiwania wiedzy z zakresu historycznych księgozbiorów i kolekcji (stargardzkie inkunabuły), metod pracy z osobami z dysfunkcjami (niewidomi i słabo widzący) oraz programów dotacyjnych (Niepodległa 2021, Kultura-Interwencje 2021, Patriotyzm jutra dla instytucji kultury, Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych, Infrastruktura bibliotek 2021-2025).

 

Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.
20. urodziny Niedzielnych Spotkań Historycznych. Fotorelacja