W budynku Książnicy Stargardzkiej widać już postęp prac związany z generalną przebudową obiektu. Jak informuje Piotr Styczewski z Urzędu Miejskiego w Stargardzie nowa aranżacja wnętrz poprawi estetykę i atrakcyjność przebudowywanego obiektu, ale również funkcjonalność poszczególnych pomieszczeń. - Niektóre ze ścian będą wykonane ze szkła, na kondygnacji parteru przewidziano z kolei montaż stalowej antresoli. Odkute zostały już okładziny wewnętrzne, co pozwoli na odsłonięcie cegły i na pewno podniesie wartość historyczną obiektu- mówi Piotr Styczewski.
W Książnicy trwają także roboty związane z wykonaniem fasady łączącej część zabytkową ze współczesną. Wykonawca przygotowuje się również do montażu platformy dla osób z niepełnosprawnościami. - Likwidowane są bariery architektoniczne, dzięki czemu każdy będzie mógł dostać się do Książnicy bez przeszkód. Zmodernizowano też zejście do piwnicy. W jednym z magazynów do przechowywania zbiorów na ukończeniu jest już nowa posadzka. Jeśli chodzi o elewację zabytkowej części, to ze względu na pogodę roboty prowadzone są etapowo. Poza tym cały czas do przodu postępują też prace związane z szeroko pojętą elektryką- informuje Piotr Styczewski.
Przebudowa budynku to nie jedyne zmiany, jakie czekają Książnicę Stargardzką. Od 1 stycznia placówka ma nowego dyrektora- Jolantę Aniszewską. Prezydent Stargardu Rafał Zając podczas grudniowej sesji Rady Miejskiej tłumaczył, że Książnica zmieni filozofię działania. - W obszarze kultury największy ciężar finansowy w odnotuje kończenie projektów Książnicy Stargardzkiej, bo to budżet ponad 8 200 000- mówił Prezydent podczas uchwalania budżetu miasta na 2022 rok. - Podkreślałem to i podkreślę jeszcze raz, że przepracowanie aranżacji w Książnicy ma spowodować, że z koncepcji remontu przechodzimy do koncepcji zmiany filozofii funkcjonowania obiektu. To będzie obiekt o nowych funkcjach, który stanie się kolejnym miejscem oferującym w jeszcze większym zakresie miejsce do przebywania, nie do wypożyczenia książki. Miejsce, które kulturę będzie kreować i zachęcać do korzystania w dużo większym wymiarze- mówił Rafał Zając.
Inwestycja prowadzona przy ul. Mieszka I obejmie odtworzenie historycznej linii zabudowy i kompleksową renowację budynków Książnicy Stargardzkiej, a także zagospodarowanie otoczenia biblioteki, przywrócenie rysu zabytkowej Kamienicy Kletzanów oraz doposażenie obiektu w nowoczesny sprzęt i urządzenia. W sumie inwestycja będzie kosztować około 8 mln zł, a prawie 4 mln zł pochodzić będą z unijnej dotacji RPO WZ 2014-2020. Środki przeznaczone zostaną m.in. na prace przygotowawcze, roboty budowlane, wyposażenie pomieszczeń, nadzór nad realizacją zadania oraz działania promocyjne.
Tu jesteś:
- Wiadomości
- Kultura i rozrywka
- Szklane ściany, stalowa antresola. Książnica Stargardzka zmienia się nie do poznania