Kwartalnik „Bibliotekarz Zachodniopomorski” poświęcony w całości Stargardowi oraz działaniom Książnicy Stargardzkiej
„Bibliotekarz Zachodniopomorski”, to branżowe czasopismo, wydawane przez Książnicę Pomorską im. Stanisława Staszica w Szczecinie. Wydawnictwo ukazuje się od 1959 r. i stanowi forum wymiany poglądów bibliotekarzy regionu.
Na łamach periodyku ukazują się również teksty stargardzkich bibliotekarzy. Zespół ucieszyła wiadomość, że redakcja „Bibliotekarza” zdecydowała się na wydanie numeru poświęconego Stargardowi.
Publikacja stanowi pewnego rodzaju podsumowanie działań, mających miejsce przed rozpoczęciem remontu siedziby Książnicy Stargardzkiej przy ul Mieszka I. Zawartość numeru 3(166)2020 można podzielić na trzy części. Pierwszą stanowią artykuły na temat przedsięwzięć biblioteki na polu upowszechniania czytelnictwa i szeroko rozumianej kultury. Należą do nich teksty Anny Kucharskiej pt.: „Nowe media w promocji Książnicy Stargardzkiej” oraz „Urodziny Lolka. W setną rocznicę urodzin Jana Pawła II”, Beaty Śpiechowicz: „Zachodniopomorskie Dni Dziedzictwa w Książnicy Stargardzkiej”, Ilony Kowal: „Wypożyczalnia Główna – wszystkie ręce na pokład. Opis wybranych działań, obejmujący okres od 2019 roku”, Katarzyny Orzechowskiej: „Kryształowa Maska w Książnicy Stargardzkiej”, Marii Gąssowskiej: „Teatr się robi – czyli jak łączyć pokolenia” oraz Krzysztofa Kopackiego: „Jak rzeczywistość stała się magią” i „Recepta na słabe oczy”.
Kolejną część stanowią teksty dotyczące zbiorów Książnicy Stargardzkiej, autorstwa Andrzeja Puławskiego: „Wydawnictwa Collegium Groeningianum w zbiorach Książnicy Stargardzkiej”, „Dawne czasopisma ze zbiorów Książnicy Stargardzkiej”, „Dawne mapy ze zbiorów Książnicy Stargardzkiej”, „Kilka wybranych proweniencji ze zbiorów Książnicy Stargardzkiej”, „Patera pamiątkowa z okazji Luther-Festspiel w Stargardzie ze zbiorów Książnicy Stargardzkiej”. Uzupełnienie tej części materiałów stanowi artykuł Agaty Michalskiej z Książnicy Pomorskiej: „Stargardiana w zbiorze starych druków Książnicy Pomorskiej”.
Stargardzcy bibliotekarze nie zapominają o dawnych pracownikach instytucji, czego owocem są prace Anny Kucharskiej pt.: „Biblioteczne rewolucje Aleksandry Kwiecińskiej w stargardzkiej bibliotece publicznej” i Beaty Śpiechowicz „Bronisław Konicki – bibliotekarz, animator kultury na ziemi stargardzkiej”. Dopełnieniem tekstów biograficznych jest artykuł Andrzeja Puławskiego, poświęcony działalności wydawniczej Towarzystwa Przyjaciół Stargardu: „Towarzystwo Przyjaciół Stargardu – ludzie i książki”.
To wydawnictwo stanowi kolejną „stargardzką perełkę” wśród publikacji branżowych z zakresu bibliotekoznawstwa i bibliologii w regionie. Czasopismo dostępne jest w tymczasowej siedzibie Książnicy Stargardzkiej przy ul. Wojska Polskiego 3.