Dzisiaj jest: 28.1.2022, imieniny: Agnieszki, Kariny, Lesława

Stargard – protest w sprawie Lex TVN

Dodano: miesiąc temu Autor:
Redakcja poleca!

W niedzielę odbyły się w całym kraju protesty przeciw lex TVN o próbie ograniczenia wolności mediów

Stargard – protest w sprawie Lex TVN

Ustawa lex TVN budzi ogromne kontrowersje w całym kraju i z tej okazji w niedzielę odbyły się setki protestów na terenie całego kraju w obronie wolności mediów. W tym gronie znalazł się także Stargard, gdzie na placu Wolności protestowało kilkadziesiąt osób. Protest w naszym mieście, tak jak w większości innych miast, rozpoczął się o godzinie 19.00 i trwał około godziny.

W piątek przyjęto lex TVN
W piątek sejmowa większość przyjęła tzw. lex TVN, czyli nowelizację ustawy o radiofonii i telewizji. Odrzucone zostało weto Senatu, a obecnie ustawa ma trafić na biurko prezydenta. Czy Andrzej Duda ją podpisze? Jest to bardzo prawdopodobne, biorąc pod uwagę działania partii rządzącej dążącej do ograniczenia w Polsce wolności mediów, w tym największej prywatnej stacji telewizyjnej, która konsekwentnie krytykuje rząd i ujawnia niewygodne dla koalicji rządzącej afery.
Pojawiają się też głosy, że prezydent może zapytać Trybunał Julii Przyłębskiej o zgodność ustawy z konstytucją, częściowo zrzucając z siebie odpowiedzialność. Opozycja jest oburzona nagłym trybem procedowania ustawy, wytykając władzy bezprawne działania w sejmie, mające na celu szybkie przepchnięcie kontrowersyjnej ustawy.

O co chodzi z lex TVN?

Nowelizacja ustawy o radiofonii i telewizji ma głównie na celu uderzyć w prywatną stację TVN, kontrolowaną przez amerykanów. TVN jest obecnie bardzo nie na rękę władzy, regularnie krytykując jej działania czy ujawniając mniejsze bądź większe afery z ludźmi związanymi z koalicją rządzącą. PiS pragnie mieć pod kontrolą cały przekaz medialny w kraju, co jest ogromnym zagrożeniem dla wolności i niezależności mediów w Polsce.
Sama ustawa ma zmienić jeden z artykułów, która ma uderzyć właśnie bezpośrednio w stację TVN. Chodzi o zmianę prawa, by koncesja telewizyjna mogła zostać udzielona jedynie spółce, w której udziały podmiotów spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego (kraje UE oraz Norwegia, Islandia, Liechtenstein) nie przekraczają 49 proc. Stacja TVN jest w posiadaniu amerykańskiego koncernu Discovery.
Ustawa była i jest głośno krytykowana przez opozycję, stronę amerykańską, Komisję Europejską czy Rzecznika Praw Obywatelskich.
Sama ustawa uderza nie tylko w interesy amerykańskiego koncernu medialnego czy stacji TVN, ale także w stosunki polsko-amerykańskie, a te są podobno najsłabsze od czasów przystąpienia Polski do NATO. Świadczy to o fatalnie prowadzonej polityce zagranicznej rządzących, którzy nie raz podkreślali rolę USA jako wyjątkowego sojusznika Polski. Prawda okazuje się być zgoła odmienna i wejście na kurs kolizyjny przez PiS za chwilę może okazać się faktem.
Partia rządząca oczywiście broni się mówieniem o zbyt dużym wpływie obcych mocarstw na polskie media i debatę publiczną, co jednak nie do końca znajduje odzwierciedlenie w rzeczywistości. Obecnie na przeszkodzie do zwiększenia kontrolowanego przekazu rządzących stoi właśnie TVN, regularnie krytykując władzę i pokazując jej niszczycielski wpływ na gospodarkę kraju.
Władza dobrze wie, że odpowiedni przekaz medialny jest bardzo skuteczną formą popularyzacji własnej propagandy, a do tego potrzeba kontroli jak największej liczby dziennikarzy, gazet, portali czy stacji radiowych i telewizyjnych. Ograniczenie w wolności mediów może być kluczowym krokiem do utrzymania władzy przez PiS za wszelką cenę i bez zważania na obowiązujące prawo.

Niedzielne protesty w całym kraju, także w Stargardzie

W niedzielę zapowiedziano szereg protestów we wszystkich większych i mniejszych miastach w Polsce. Wśród nich znalazł się także Stargard, gdzie o godzinie 19 na placu Wolności rozpoczęto wspólny protest w sprawie obrony wolnych mediów, w tym niemającej po drodze z władzą stacji TVN.
Protesty mają jasno pokazać władzy, że obywatele Polski nie godzą się na rządową propagandę i pragną wolnych oraz niezależnych mediów, które są gwarancją przejrzystości działania władzy w demokratycznym kraju. Ta przejrzystość niestety jest obecnie mocno zagrożona, a jej utrata może mieć długofalowe i negatywne skutki dla osób, którym nie po drodze z obecną władzą.

Kilkudziesięcioosobowa grupa osób, które zawitały dzisiaj po 19 na stargardzki plac Wolności, pokazuje, że nie ma przyzwolenia na działania władzy, mające na celu ograniczenie wolności mediów czy zamknięcie ust dziennikarzom niewygodnej dla PiS stacji TVN.

Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.
Wernisaż w Bramie. Photos by Anna Wardal