Rosnąca popularność tego swoistego happeningu sprawia, że zwiększa się językowa wiedza Polaków, którzy chętnie wykorzystują nowo poznane hasła.
Młodzieżowe Słowo Roku
Po 5 latach organizator plebiscytu, Wydawnictwo Naukowe PWN S.A. w Warszawie, postanowił nieco odświeżyć formułę przedsięwzięcia.
Młodzieżowe Słowo Roku ma być wyłaniane w dwóch etapach. Niezmiennie jak w poprzednich edycjach, nie musi to być ani najczęściej używane słowo w danym roku, słowo slangowe czy całkowicie nowe. Jak będą wyglądały kolejno etapy?
Młodzieżowe Słowo Roku 2021 – nowe zasady
„Do pierwszego etapu plebiscytu może być zgłoszone każde słowo. Następnie Jury w składzie: Marek Łaziński (Uniwersytet Warszawski), Anna Wileczek (Uniwersytet J. Kochanowskiego w Kielcach), Ewa Kołodziejek (Uniwersytet Szczeciński), Bartek Chaciński (Polityka) dokonają analizy zgłoszeń;
Do drugiego etapu głosowania przejdą najczęściej zgłaszane w pierwszym etapie słowa, które jednocześnie są zgodne z regulaminem. W drugim etapie zaprezentujemy listę 20 słów, spośród których głosami internautów wyłonimy zwycięskie słowo.”
-źródło sjp.pwn.pl
Zgłoszenia w ramach pierwszego etapu konkursu, będą trwały od 12 października do 7 listopada br. Zgłaszane słowa muszą być zgodne z regulaminem i wyróżniać się pod względem językowym. Nie mogą to być słowa wulgarne czy obraźliwe, nawołujące do przemocy, nietolerancji, mowy nienawiści, a także eskalujące napięcia i naruszające dobre obyczaje. Nie powinny być związane z hasłami politycznymi, akcjami społecznymi czy demonstracjami ulicznymi. Nie mogą się również odnosić do konkretnych osób, miejsc, firm, organizacji czy partii politycznych. Szczegóły dostępne są w regulaminie.
II etap z głosowaniem dostępnym na stronie organizatora, ma się odbyć w okresie 15-30 listopada br.
Dodatkowo zostanie przyznana Nagroda Jury, za najciekawsze słowo z definicją, wybierane przez jury całego plebiscytu. Kapituła ma zwracać szczególną uwagę na „istotność tematu oraz kreatywność języka w opisywaniu rzeczywistości”.
Rozstrzygnięcia Młodzieżowego Słowa Roku 2021 ma nastąpić na początku grudnia. Regulamin plebiscytu dostępny jest na stronie organizatora (o tutaj).
Młodzieżowe Słowo Roku 2021 – poprzedni triumfatorzy.
W 2020 roku kapitału zdecydowała się o niewybraniu żadnego słowa jako Młodzieżowe Słowo Roku 2020. Z kolei Młodzieżowym Słowem Roku 2019 było hasło „alternatywka”, a w 2018 roku słowo „dzban”.