Dzisiaj jest: 24.10.2021, imieniny: Arety, Marty, Marcina

Muzealnicy nagrodzeni

Dodano: 3 tygodnie temu
Redakcja poleca!

Jolanta Aniszewska i Marcin Burdziej z Muzeum Archeologiczno-Historycznego zostali docenieni przez jury konkursu Zachodniopomorskie Muzealne Wydarzenie Roku 2020.

Muzealnicy nagrodzeni

Otrzymali wyróżnienie za dwa projekty. Jeden z nich dotyczył rocznicy deportacji Żydów z niemieckiego Stargardu, a drugi – prac archeologicznych prowadzonych w kolegiacie.
 

Jolanta Aniszewska, zastępca dyrektora MAH, została nagrodzona za wystawę „Losy (nie)równoległe. W 80. rocznicę deportacji Żydów z niemieckiego Stargardu i Polaków z Kresów Wschodnich”. Ekspozycję można było oglądać w Parku Chrobrego. Autorka przypomniała losy ludzi różnej narodowości i wyznania, których połączyła ta sama tragiczna historia. Wywózka zniszczyła stargardzką społeczność żydowską, a dla Polaków na Kresach deportacja oznaczała konieczność szukania nowych domów w najpierw w trudnych warunkach Syberii, a po wojnie w nieznanym Stargardzie.
 

Wyróżnienie w konkursie dostał także Marcin Burdziej – twórca „Dziennika pisanego z krypty”. Na facebookowym profilu zainteresowani mogli śledzić postępy prac archeologicznych w kolegiacie. Przed remontem muzealnicy prowadzili badania m.in. w krypcie Gröningów, Moviusów i Krugerów. W „Dzienniku” znalazły się ciekawostki, zdjęcia i relacje. Można je sobie przypomnieć tutaj.
 

To kolejny sukces muzealników ze Stargardu w konkursie Zachodniopomorskie Muzealne Wydarzenie Roku. W poprzedniej edycji za oryginalną popularyzację dziejów naszego miasta i jego mieszkańców wyróżniony został projekt „Szepty starej kamienicy”. Jego autorami byli Patrycja Jakubiak i Przemysław Antczak.
 

Zdjęcia: FB/MAH

Źródło: Urząd Miasta Stargard
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.
GRZYBOGRANIE 2021. Gwiazda wieczoru - Lech Janerka