Dzisiaj jest: 18.6.2021, imieniny: Elżbiety, Marka, Pauli

Fundusz Solidarnościowy – pomoc osobom z niepełnosprawnościami i ich rodzinom

Dodano: tydzień temu

„Opieka wytchnieniowa” oraz „Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej” to rządowe programy dzięki którym gminy i powiaty mogą wspierać osoby niepełnosprawne oraz ich rodziny i opiekunów.

Fundusz Solidarnościowy – pomoc osobom z niepełnosprawnościami i ich rodzinom

Wojewoda zachodniopomorski Zbigniew Bogucki podpisał umowy z samorządami, którym przyznano dotacje w ramach obu programów.
 

Wsparcie dla opiekunów osób niepełnosprawnych
 

Z programu „Opieka wytchnieniowa” do 29 gmin i 3 powiatów trafi blisko 1,5 mln zł. Z dotacji z budżetu państwa samorządy organizują wsparcie w codziennych obowiązkach lub zapewnienie czasowego zastępstwa dla rodzin lub opiekunów sprawujących bezpośrednią opiekę nad dziećmi z orzeczeniem o niepełnosprawności oraz osobami ze znacznym stopniem niepełnosprawności i orzeczeniami równoważnymi.
- Opiekunowie osób z niepełnosprawnościami nierzadko sami potrzebują wsparcia, by odpocząć, zregenerować się lub zająć się własnymi sprawami – mówi wojewoda Zbigniew Bogucki. – Środki, które przekazujemy samorządom służą dofinansowaniu usługi opieki wytchnieniowej w miejscu zamieszkania osoby z niepełnosprawnością, ośrodku wsparcia lub innym miejscu wskazanym przez uczestnika programu.
Usługa opieki wytchnieniowej może również polegać na pomocy osobie niepełnosprawnej w sytuacji, gdy opiekunowie z różnych powodów czasowo nie będą mogli wykonywać swoich obowiązków.
Środki na realizację programu otrzymały między innymi:

  1. Miasto Stargard – 200 000 zł

  2. Gmina Dolice – 35 000 zł

Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej
 

Z programu „Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej” – edycja 2021 do samorządów trafi dotacja w wysokości ponad 4 mln zł. Dofinansowanie do usług asystentów osób niepełnoprawnych otrzymają 33 gminy i 5 powiatów.
Zadaniem asystentów osobistych jest wspieranie dzieci poniżej 16 roku życia z orzeczeniem o niepełnosprawności oraz osób niepełnosprawnych, które potrzebują stałej opieki lub w wykonywaniu codziennych czynności i podejmowaniu aktywności społecznej.
- Asystenci osobiści to nieocenione wsparcie dla osób z niepełnosprawnościami nie tylko w codziennych czynnościach. Często są „oknem na świat” – pomagają w wyjściu, powrocie oraz w dojazdach np. na rehabilitację i zajęcia terapeutyczne, do kin, teatrów, na wydarzenia kulturalne lub przy załatwianiu spraw urzędowych – mówi wojewoda Zbigniew Bogucki.
Środki na realizację zadania otrzymały między innymi:

  1. Miasto Stargard – 125 154 zł

  2. Gmina Stara Dąbrowa – 46 298 zł

  3. Gmina Kobylanka – 54 500 zł

Listy wszystkich podmiotów, które otrzymały środki w ramach obydwu programów dostępne pod linkiem: TUTAJ
 

Źródło: Zachodniopomorski Urząd Wojewódzki
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.
ArtFestiwal 2021. Photos by Anna Wardal. Cz.2