Dzisiaj jest: 18.6.2021, imieniny: Elżbiety, Marka, Pauli

Dowód osobisty bez wychodzenia z domu, czyli e-dowód na wyciągnięcie ręki

Dodano: miesiąc temu Autor:
Redakcja poleca!

Każdy pełnoletni obywatel ma obowiązek wymiany dowodu osobistego co 10 lat.

Dowód osobisty bez wychodzenia z domu, czyli e-dowód na wyciągnięcie ręki

Co ważne osoby po 65 roku życia otrzymują dowód o bezterminowej ważności, który należy wymienić wyłącznie w przypadku zmiany wyglądu twarzy.
Jest jednak wyjątek, jeśli posiadasz stary dowód bez warstwy elektronicznej, możesz wymienić go za darmo przed upływem terminu ważności.

Postępująca informatyzacja w sektorze usług publicznych sprawia, że  załatwienie wielu spraw urzędowych jest możliwe bez wychodzenia z domu. Jedną z nich jest złożenie wniosku o dowód osobisty. Nie wyeliminuje to co prawda konieczności odbioru dokumentów urzędzie stanu cywilnego, ale pozwoli w spokoju wypełnić i wysłać wniosek ze zdjęciem bez konieczności dodatkowej wizyty w urzędzie.

Aby złożyć wniosek o dowód przez internet należy posiadać profil zaufany.  Jeśli nie masz jeszcze profilu zaufanego, możesz go założyć na stronie www.pz.gov.pl klikając przycisk „zarejestruj się” i postępując zgodnie ze wskazówkami wyświetlanymi na ekranie monitora.
Jeśli już posiadasz profil zaufany wystarczy wejść na stronę www.moj.gov.pl i po zapoznaniu się z klauzulą RODO kliknąć przycisk „Przejdź dalej”. Następnie klikamy „Profil Zaufany” i logujemy się do swojego profilu zaufanego wpisując login i hasło, a następnie kod z wiadomości SMS.
Po pomyślnym zalogowaniu wybieramy „Dowód osobisty – uzyskaj dowód osobisty z warstwą elektroniczną”. W kolejnym oknie jako powód wymiany podajemy „wymiana dowodu bez warstwy elektronicznej” i wybieramy urząd, w którym chcemy odebrać dowód. Na pytanie czy chcemy aby dowód miał warstwę podpisu elektronicznego odpowiadamy tak i wciskamy przycisk „Dalej”.
Kolejna strona daje możliwość dodania zdjęcia w wersji elektronicznej. Jeśli nie wiemy jakie wymogi ma spełniać zdjęcie dowodowe na stronie znajdziemy odpowiedni odnośnik wraz ze wszystkimi informacjami i wskazówkami. Możemy tutaj również zmienić nasze dane kontaktowe.
Na kolejnej stronie weryfikujemy poprawność danych zawartych we wniosku i jeśli są prawidłowe klikamy „Podpisz i wyślij”. Wpisujemy kolejny kod otrzymany SMSem i gotowe! Wniosek o dowód został złożony.

Co ważne wniosek o dowód osobisty przez internet złożyć można wyłącznie do sierpnia 2021. Po tym terminie zgodnie z przepisami unijnymi w dowodzie znajdą się też takie elementy jak własnoręczny podpis czy odcisk palca co uniemożliwi złożenie wniosku drogą elektroniczną!

źródło foto: gov.pl

Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.
ArtFestiwal 2021. Photos by Anna Wardal. Cz.2